Jaké nemoci vám může prozradit váš jazyk?

Každý ví, že jazyk nám pomáhá žvýkat, polykat a ochutnávat jídlo. Jenomže jazyk toho umí daleko víc, včetně toho, že podle jeho vzhledu můžete zjistit, jak na tom vaše tělo je. Na jazyku se totiž mohou objevit příznaky mnoha chronických a akutních onemocnění. Ve skutečnosti jde o první známky toho, že je něco v nepořádku.

Cukrovka

Infekce vyskytující se v ústech v podobě bílého až šedého plaku, různých bolavých puchýřů podobné aftům je běžná u lidí, kteří se neléčí s cukrovkou. Právě tady tento zvláštní plak je obvykle výsledkem oslabeného imunitního systému. Jedná se o kvasinkovou infekci – orální kandidóza, která je podobná konzistenci tvarohu. Lidé s cukrovkou mají také větší pravděpodobnost sucha v ústech. Jazyk se může trochu scvrknout a ztratit část svého normálního vzhledu.

HIV

Před deseti lety, kdy byla nemoc HIV / AIDS téměř jistým zabijákem, mohl být bílý pastovitý povlak na jazyku jedním z prvních zlověstných příznaků infekce. Stejně jako u cukrovky, oslabený imunitní systém způsobený HIV nebo AIDS ztěžuje bojovat proti organismům, jako jsou kvasinky, které za normálních okolností v těle běžně fungují. Červené vředy na jazyku a kdekoliv v ústech mohou být také příznakem HIV / AIDS, stejně jako bílé chlupaté výrůstky po stranách vašeho jazyka zvané „chlupatá leukoplakie“. V současné době existuje mnoho účinných způsobů léčby HIV / AIDS, včetně léků na prevenci infekce a jejich následků.

Celiakie

Při celiakii způsobuje konzumace lepku to, že imunitní systém začne útočit na tenké střevo. Symptomy jako je zácpa, průjem, nadýmání a bolesti břicha, jsou charakteristickými znaky. Ovšem celiakie může také způsobit, že se z jazyka vytratí malé chloupky, které pokrývají jeho povrch. Tomu se říká atrofická glositida, která může způsobit změny chutí a vnímání jídla – člověk pociťuje nepříjemné pálení a bolest, když se vitamíny a minerály správně neabsorbují v tenkém střevě. To vede k častému výskytu vředů na jazyku.

Sjogrenův syndrom

Sjogrenův syndrom, další autoimunitní onemocnění, jenž často ovlivňuje slinné žlázy a slzy. Právě tento syndrom je znakem suchého oka, sucha v ústech a vzniku nepříjemného plaku v ústech. Pokud ve vašich ústech nejsou sliny s ochrannými enzymy, kvasinky se začnou rychle množit a způsobovat nepříjemné vředy a vyhlazení jazyka. Některým lidem s tímto syndromem také jazyk začne praskat.

Nedostatek vitamínů

Zdravý jazyk má růžovo-červenou barvu. Zářivě červený jazyk může být známkou nedostatku kyseliny listové, vitamínu B12 nebo železa. Tyto nedostatky lze často napravit pomocí různých doplňků nebo vylepšením stravy.

Na jazyku se také projeví i stres v podobě boláků v ústech. Proto nic nezanedbávejte a svůj zdravotní stav vždy nejdříve konzultujte se svým lékařem.

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu