Jaký dopad na nás mají barvy, které vidíme okolo?

Svět kolem nás je plný barev, které nás mohou ovlivnit více, než si uvědomujeme. Mohou změnit naši náladu a chování a také pomoct při výběru protějšku. Pojďme se podívat na to, co všechno barvy dovedou.

Paměť

Barvy mohou ovlivnit to, co si člověk pamatuje. Pokud je kolem spousta červené, pravděpodobně se vám vybaví nějaká záporná slova. Zelená barva zase vyvolává vzpomínky na slova pozitivní. Správný výběr barev, kterým se obklopíme, nám může změnit pohled na svět.

Libido

Muži, kteří nosí červenou, jsou pro ženy mnohem více žádoucí. A zdá se, že i muže přitahují dámy oblečené v červené barvě. I přesto jde stále jen o fyzický efekt.

Vztahy

Všichni chceme, aby lidé kolem nás byli šťastní. Abyste si vytvořili idylický domov, natřete stěny vašeho bytu růžovou, zelenou nebo bílou barvou. Tyto barvy pomáhají, aby se člověk cítil lépe.

Vnitřní hodiny

Jasně modré světlo hned po ránu může pomoci obnovit cirkadiánní rytmus. Modrá barva má pozitivní vliv na fyzické, mentální a behaviorální vzorce, kterými procházíte každých 24 hodin. Vědci hledají způsoby, jak by to mohlo pomoci při léčbě deprese a dalších problémů s náladou.

Emoce

Zdá se, že zelená barva zesiluje pozitivní emoce a oslabuje emoce negativní. Bílá a růžová mohou mít podobné účinky, červená barva negativní emoce zesiluje.

Kreativita

Zelená barva v člověku může pomoci vytvořit proud kreativity. Takže pokud hledáte novou barvu pro stěny vaší kanceláře, myslete na zelenou. Tato barva také dodává tělu více energie při cvičení nebo při sportu.

Chuť k jídlu

Také barva vašeho talíře může ovlivnit, kolik toho sníte. Klíčem je kontrast barev – čím více se barva talíře liší od barvy jídla, tím větší chuť budete mít. Barvy také platí na děti – čím barevnější a pestřejší jídlo jim předložíte, tím více u nich vyvoláte zvědavost a větší chuť.

Migréna

Pokud trpíte na migrény, jistě víte, že vyhnout se světlu je to nejlepší, co můžete pro svůj stav udělat. Při migréně proto volte co nejtmavší prostředí a vyhýbejte se červené a bílé, které migrénu zhoršují.

Jak to máte s barvami vy? Necháte se jimi ovlivňovat nebo na vás absolutně nepůsobí?

Zdroje: webmd.com

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu