Jaký má konzumace alkoholu dopad na vaše zdraví?

I když alkohol může v noci usnadnit usínání, může vás také připravit o kvalitní odpočinek potřebný pro správné fungování. Výzkum ukázal, že pití alkoholu může ztěžovat REM spánek. Kromě toho také zvyšuje riziko, že se několikrát přes noc probudíte.

Proč je REM spánek důležitý

Tento typ spánku je důležitý, protože právě ten umožňuje tělu připravit se na následující den. Nedostatek spánku REM může mít za následek denní ospalost nebo potíže se soustředěním v bdělém stavu. Obvykle začnete procházet REM fází asi 90 minut po prvním usnutí. To je doba, kdy s největší pravděpodobností budete mít živé sny, které si můžete pamatovat po probuzení.

Alkohol ztěžuje dýchání, když spíte

Pokud máte spánkovou apnoe, silně vás varujeme od pití alkoholu před spaním. Je to proto, že to může zhoršit problémy s dýcháním a způsobit, že se několikrát za noc probudíte. I když jste relativně zdraví, alkohol může potlačit vaši schopnost správně dýchat. To může zvýšit riziko udušení nebo lapání po dechu několikrát během spánku.

Alkohol vám může způsobit náměsíčnost

I když může být trochu zábavné poslouchat příběhy o tom, co jste dělali při náměsíčnosti, může to představovat vážné riziko pro vaše zdraví. Existuje šance, že byste mohli chodit venku za chladné noci nebo řídit auto, když nejste úplně vzhůru. V mnoha případech budete mít jen malou nebo žádnou vzpomínku na to, co jste dělali nebo se pokoušeli dělat během náměsíčnosti.

Užívání alkoholu jako pomoc k usínání může vést k závislosti

Postupem času možná zjistíte, že abyste mohli usnout, musíte vypít větší množství piva nebo jiného alkoholu. To může být nebezpečné, protože se také můžete stát na alkoholu závislí. Existuje mnoho potenciálních negativních důsledků závislosti na alkoholu, včetně ztráty zaměstnání nebo péče o vaše dítě. Pokud přetížíte tělo příliš mnoha toxiny, můžete také pociťovat poškození nervů nebo selhání orgánů.

Čtěte také: Co se děje s tělem kuřáka po jeho poslední cigaretě? Od 20 minut po 15 let.

Kolik alkoholu je příliš mnoho?

Lékaři říkají, že je nepravděpodobné, že by panák nebo dva před spaním mělo významný dopad na váš život. To však závisí na vašem věku, toleranci alkoholu a dalších faktorech, které se mohou u jednotlivých lidí lišit. Pravidelné pití jediného panáka na noc může mít navíc negativní dopad na vaši schopnost usnout.

Ve skutečnosti nespíte lépe

Po pití alkoholu se můžete cítit, že se vám lépe spí. Doktoři však varují, že ve skutečnosti nespíte lépe. Varují také, že alkohol nemá legitimní použití jako pomůcka ke spánku bez ohledu na to, co pijete nebo kdy pijete. Pokud jej však musíte pít, abyste usnuli, raději co nejdříve navštivte lékaře. To vám může pomoci překonat problém se spánkem zdravým a bezpečným způsobem.

Zdroje: gazettereview.com, alcohol.org | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT