Jakým způsobem ovlivňuje cvičení náš mozek a jak nás dělá šťastnějšími

Jistě znáte ten pocit, kdy jste se konečně rozhoupali a po skutečně vydatném tréninku se nakonec cítíte mnohem lépe než předtím. Pokud stále nemáte tu správnou motivaci ke cvičení, nevadí, už jen ten pocit z dobře odvedené práce vás bude dál nabádat do dalšího tréninku. Prozradíme vám další důvody, proč od cvičení neopouštět.

Pohyb odstraní stres i úzkosti

To, že cvičení zvyšuje hladinu endorfinů je celosvětově známo. Ale kromě endorfinů dochází ke zvýšení množství i mnoha dalších látek, jako je dopamin, adrenalin a endokanabinoid, které nejenom vyvolávají pocit štěstí, dodávají na sebevědomí, ale také člověka zbaví úzkosti, stresu ba dokonce fyzické bolesti. Při cvičení dochází v mozku ke zvýšení růstu nervových buněk, proto mnozí lékaři doporučují pohyb a cvičení při léčbě depresí a úzkostných stavů.

Další látkou, která pomáhá snižovat stres a zvyšovat pocit štěstí, je látka zvaná myokin. Jakmile dojde ke stažení svalů, myokiny začnou měnit funkci a strukturu vašeho mozku – budete více odolávat stresu a rychleji se zotavovat z depresí.

Při cvičení si budujete silnější sebedůvěru

Trpíte nízkým sebevědomím? Jakmile začnete pravidelně cvičit, vaše sebevědomí to posílí. Je to vysvětleno tím, že pokud cvičíte, děláte něco náročného, což postupem času nese výsledky. Nejlepší je, když cvičíte spolu s nějakou skupinou lidí – ať už ve fitku nebo na internetu, hlavní je týmová práce, při které se začnete myslet optimističtěji a cítíte se silnější, přijímáte další výzvy.

Cvičte na čerstvém vzduchu

Pro koncentraci, odbourání stresu a depresí je velmi dobrá meditace. Ovšem na světě je nespočet lidí, kteří s meditací mají problém – nemají čas, nedokážou se soustředit. Je dokázáno, že pravidelný pohyb venku má na mozek téměř stejný účinek jako právě meditace. Cvičení venku okamžitě zlepšuje náladu. Abyste svůj mozek převedli na jiné myšlení, postačí, když se vydáte na procházku, z garáže vytáhnete jízdní kolo nebo inline brusle.

A jak jste na tom s pohybem vy? Dodržujete ho nebo patříte pouze mezi víkendové aktivisty?

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu