Je AstraZeneca bezpečná? Agentura EMA poskytla výsledky výzkumu

Evropská komise zatím schválila vakcíny značek BioNTech/Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson a AstraZeneca pro boj s onemocněním COVID-19. V posledních dnech se ale v médiích objevila spousta neověřených informací, které tvrdily, že zejména poslední zmíněná vakcína značky AstraZeneca způsobuje nepřiměřené negativní účinky, které u slabších jedinců mohou zapříčinit i smrt. To samozřejmě zvedlo vlnu strachu a kritiky. Jak se k tomu staví odborníci?

Vyjádření agentury EMA

Agentura zabývající se medicínou a zdravím, originálně nazývaná jako European Medicines Agency, zkráceně EMA, byla nucena negativní účinky vakcíny přezkoumat a na začátku dubna roku 2021 vydala výsledné prohlášení.

V něm uvedla, že skutečně agentura dospěla k závěru, že neobvyklé krevní sraženiny, které se u pacientů po očkování vakcínou AstraZeneca objevují, jsou jejím vedlejším negativním účinkem. Podle výzkumu jde ale o velmi vzácné vedlejší účinky, které se objevují jen u velmi nízkého množství pacientů.

Kdo je ohrožený

Nejvíce zasaženou skupinou se staly ženy nad šedesát let. Některé totiž do dvou týdnů po očkování zaznamenaly zmíněné obtíže. Lékaři si všimli, že se v jejich těle nachází nezvykle malé množství krevních destiček, a naopak vzrostlo množství krevních sraženin. Ty se vyskytovaly v žilách mozku a v tepnách.

Zdá se, že ohrožení jsou také pacienti, jejichž imunita reaguje nezvykle silně. Bývá tomu tak zejména poté, co pacienti prodělají jiné závažné onemocnění a tělo si vytvoří protilátky.

Vinu nese především COVID-19

Jak vyplívá z poznatků agentury EMA, na vině je především koronavirus, jelikož hlavně ten způsobuje oslabení těla a u některých pacientů i smrt. Odborníci vyhodnotili, že riziko vzniku krevních sraženin je v porovnání s počtem očkovaných opravdu nízké, a proto je přínosnější vakcínu dál využívat. Radí ale také všem očkovaným, aby svůj zdravotní stav pozorně sledovali a při potížích se ihned obrátili na svého lékaře.

Zdroj: Ema.europa.eu

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu