Je bezpečné bělit zuby pastou s aktivním uhlím?

Aktivní uhlí je jakousi zdravotní složkou, která se začala objevovat v téměř všech produktech určených jak pro kosmetické účely, tak pro ty zdravotní. Velký „boom“ způsobují na trhu pasty na zuby, jejichž přísadou je právě zmiňované aktivní uhlí, které by mělo zuby vyčistit, vybělit a následně zbavit dutinu ústní zápachu.

Vzhledem k porézním vlastnostem, které aktivní uhlí má, se někdy používá při léčbě určitých druhů otravy a předávkování – tím, že uhlí jed pohltí, dojde k zabránění jeho vstřebání do žaludku. Podle této logiky se někteří lidé domnívají, že aktivní uhlí lze také použít k nasáknutí toxinů v těle (nebo v tomto případě ke skvrnám na zubech).

Je však vhodné používat zubní pasty, které obsahují aktivní uhlí?

„Aktivní uhlí se používá tisíce let,“ říká americký zubní lékař Bruce L. Cassi, „a z pohledu zubního lékaře mám pacienty, kteří používají produkty s aktivním uhlím, a tvrdí, že mají spoustu výhod.“ Upozorňuje však, že neexistují žádné dlouhodobé studie aktivního uhlí jako složky zubní pasty.

„Věda o částicích, které uhlí přitahuje, byla dobře studována na nemocničních toxikologických odděleních a filtračních systémech vzduchu, ale počkal bych na další výzkum, který by určil skutečnou bezpečnost této látky, zejména při použití v ústech. Například, jaká je reakce uhlí s jinými léky při požití a jaký vliv má uhlí na zdravé ústní bakterie,“ říká Trey Wilson, další zubní lékař z New Yorku.

Co byste měli vědět, než začnete produkty s aktivním uhlí používat?

Pokud se rozhodnete zubní pastu s aktivním uhlím používat, stomatologové souhlasí s tím, že byste měli být opatrní. Vzhledem k tomu, že se jedná o abrazivní složku, pastu používejte jednou za dva týdny, mohlo by totiž dojít ke ztenčení zubní skloviny. Zubní lékaři také doporučují zubní pastu s aktivním uhlím od renomované značky, a počítejte i s možnými neobvyklými účinky, kterými jsou například zvýšená citlivost, odhalené krčky nebo krvácející dásně.

Pokud se u vás vyskytne kterýkoliv z těchto příznaků nebo nevíte, zda ji zrovna vy používat můžete, obraťte se na svého zubního lékaře.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu