Je nakupování z Číny bezpečné? A jaké jsou další důležité otázky kolem epidemie Wuhan? Odborníci odpovídají

Nový koronavirus, který se začal šířit z čínského města Wuhan, vyvolává mnoho znepokojivých otázek. Odborníci se pokoušejí na všechny najít odpověď, i když některé aspekty zůstávají nepředvídatelné. Zdravotní a vědečtí dopisovatelé BBC Michelle Roberts a James Gallagher mají nejnovější informace týkající se viru. Podívejme se na ty nejdůležitější!

Nebezpečí pro celý svět

Koronavirus už v Číně zabil více než 100 lidí a rozšířil se do několika provincií, stejně jako do USA, Thajska a Jižní Koreje. Město Wuhan, které je ohniskem nového onemocnění, bylo minulý čtvrtek uzavřeno. S největší pravděpodobností se virus začal šířit z wuhanského potravinového trhu, kde probíhaly nezákonné transakce s volně žijícími zvířaty.

Lze virus přenést prostřednictvím položek zakoupených ve Wuhan a zaslaných do jiných zemí?

Dosud neexistuje žádný důkaz, že by se mělo jednat o riziko. Některé nemoci, včetně koronaviru, který způsobuje SARS, se mohou šířit povrchy, na které kontaminovaní lidé kašlali, nebo kýchali. U viru Wuhan nic takového prokázáno nebylo. I kdyby to bylo možné, stále by existovala otázka, zda by viry zvládly mezinárodní přepravu. Studené viry mají tendenci přežít méně než 24 hodin mimo lidské tělo, i když norovirus (závažná porucha žaludku) může žít mimo tělo i měsíce.

Existuje nějaký důvod, proč se takové viry objevují tak často právě v Číně?

Riziko vzniká u velkých populací, které žijí v těsné blízkosti zvířat. Nový koronavirus téměř jistě pocházel z živočišného zdroje. SARS, předchůdce tohoto viru, který se rozšířil z Číny, pocházel z netopýrů. Případy nové infekce byly vysledovány na velkoobchodní trh s mořskými plody v jižní Číně, kde byla prodávána i živá divoká zvířata.

Je pravděpodobné, že se nemoc projeví jako SARS, nebo prasečí chřipka?

Očekává se, že příznaky budou blíže k těžkému akutnímu respiračnímu syndromu než prasečí chřipce, protože nový koronavirus je příbuzný SARS. Případy nákazy vyžadují úzký kontakt s jinou osobou, s rodinným příslušníkem nebo zdravotnickým pracovníkem. Velkou nezodpovězenou otázkou však zůstává, jak rychle se tento virus šíří z jedné osoby na druhou.

Je možné porovnat rychlost potvrzeného šíření s předchozími ohnisky a jaké jsou vyhlídky?

Je velmi těžké zodpovědět, jak rychle se ve skutečnosti koronavirus šíří. Může to vypadat, jako by případy prudce stoupaly. Ze 40 na 440 za méně než týden. Ale to je zavádějící. Většina „nových“ pacientů se nakazila v době ještě před tím, než Čína posílila svůj dohled. O „tempu růstu“ ohniska je skutečně velmi málo informací.

Existuje něco, co bychom mohli udělat pro prevenci?

Neexistuje žádná vakcína a můžeme dělat jen velmi málo nad rámec základní hygieny, aby se minimalizovalo riziko. Lékaři se snaží diagnostikovat a izolovat případy co nejrychleji a vysledovat lidi, s nimiž pacienti přicházejí do styku, aby se je pokusili včas podchytit. Vědci samozřejmě lék, respektive vakcínu, intenzivně hledají. Jenže jde o nový kmen, který se u lidí dosud nevyskytl, což znamená, že lékaři se o něm v první řadě mají sami co učit.

Abyste zabránili infekci, zatím není lepší rada než dodržování základní hygieny. Tedy: pravidelné mytí rukou či zakrývání si úst a nosu při kašli a kýchání. Doporučuje se též pečlivý výběr masa a vajec. Pro jistotu se vyvarujte úzkého kontaktu s kýmkoli, kdo vykazuje příznaky respiračního onemocnění, jako je kašel a kýchání!

Autor: Karel Mareš

#kvíz 1 / 1 | Který virus tomuto viru předcházel?

Který virus tomuto viru předcházel?

zavřít reklamu