Je pro vás brzké ranní vstávání noční můrou? Díky ajurvédským tipům jej hravě zvládnete

Je pro vás stále obtížné se ráno probudit přesně tehdy, kdy máte v plánu? Samozřejmě, že nejste jediní, kdo čelí tomuto rannímu problému. Většina z nás má potíže se vstáváním, a to kvůli nabitému rozvrhu, nesprávnému a narušenému spánku, nezdravému jídlu a mnoha dalším faktorům.

Podle ajurvédy je nejideálnější dobou pro vstávání asi 45 minut před východem slunce (Brahma Muhurtha). To pomáhá při synchronizaci těla s rytmem slunce. Jak si zvyknout a zvládnout ranní vstávání, to už vám poradíme v článku.

Než jdete spát

Všechny přístroje technického rázu, jako jsou mobilní telefony, tablety nebo notebooky či televize patří mezi největší překážky, které člověku brání v ranním vstávání. Proč? Člověk se užíváním právě těchto jmenovaných věcí často zapomene – a z plánovaných 21.00 hodin je zničehonic 23.00. Proto je doporučujeme z ložnice odstranit.

Dejte si lehkou večeři

Vyvarujte se těžkým jídlům na noc. Mastné jídlo nebo sladkosti způsobí, že se budete ráno cítit těžce a lenivě. S lehkým žaludkem se vám bude lépe vstávat.

Před spaním vypijte sklenici vody

Ačkoli se nedoporučuje pít hodně vody před spaním nebo během spánku, sklenice vody nezpůsobí žádnou škodu. Ba naopak, sklenice vody zapříčiní to, že močový měchýř bude správně fungovat a donutí vás brzy vstávat s nutkáním na toaletu. Pokud však trpíte cukrovkou nebo problémem s častým močením, tento tip přeskočte.

Budík dejte co nejdále od postele

Nejlepším způsobem, jak se probudit, je že si budík dáte daleko od postele. Pokud se totiž budík nachází hned vedle postele, často se stává, že ho zastavíme a spíme dál.

Studená sprcha po ránu

Studená sprcha probudí vaše smysly, zvýší bdělost a koncentraci.

S časným vstáváním začínejte pomalu

Nenuťte své tělo vstávat brzy, celý den se pak budete cítit unavení. Dejte si trochu času na přizpůsobení. Pokud jste zvyklí vstávat v 7 hodin ráno, nesnažte se vstávat okamžitě v 5 hodin ráno, jděte na to pomalu, budík si nejdříve nastavte například na 6:15 hodin a postupně pár minut ubírejte. Tělo má tak čas si zvyknout a nastavit tak vnitřní hodiny.

Buďte nekompromisní

Než si zajedete nový režim, nějakou dobu to trvá. Je důležité nedělat kompromisy, protože jakmile narušíte cyklus, stane se z toho zvyk.

Poznejte výhody brzkého vstávání

Tento tip je asi tím nejúčinnějším, protože jakmile zjistíte, o co všechno docházíte dlouhým vyspáváním, tím víc vás to namotivuje k dosažení vašeho cíle.

Věřte si

Je přirozené, že někdy nejsme schopni dosáhnout věcí, které si přejeme. Hlavním důvodem, proč tomu tak je, je nedůvěra v sama sebe. Měli byste pochopit, že nic není nemožné – a ranní vstávání není vůbec obtížný úkol, i když se to tak zpočátku zdá. Ranní vstávání si můžete zpříjemnit meditací nebo jógou.

Věříme, že jsme vás alespoň trochu namotivovali, a ranní vstávání vám tak půjde o něco lépe.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
Tagy: , ,
zavřít reklamu