Je pro vás ráno nejhorší část dne? Naučte se ho milovat

Co může mít člověk rád na ranním shonu – neustlané postele, rozhrabané skříně, vločky po ubruse… a přesto. Výzkumy ukázaly, že využívat ranních hodin dne má spoustu velkých výhod. Od pozitivních myšlenek až po úbytek hmotnosti. Pojďte zkusit si ráno zamilovat.

Využijte sílu rána

Podle psychologů máme ráno nejsilnější sebeovládání a vůli. Jde proto o ideální dobu, kdy si můžete vytvořit různé dobré návyky, kupříkladu pravidelné cvičení, otužování ve sprše nebo běh po okolí. Anebo si udělejte chvilku jen tak sami pro sebe.

Dejte si budík od postele

Nestane se vám, že o něj zavadíte a začne vyzvánět v noci. Ideální je, když zvonění má příjemnou melodii a na síle nabývá postupně. Pokud si budík dáte na druhou stranu místnosti, musíte tak jako tak vstát, abyste ho umlčeli. A to je první krok z vyhřáté postele.

Pusťte dovnitř světlo

V současnosti se hodně mluví o zdravotních benefitech spánkového hormonu melatoninu. Ale melatonin není vždy jen užitečný. Večer a v noci navozuje kvalitní spánek, proto bychom měli spát v co největší tmě, ráno je však jeho zvýšené množství v organismu příčinou ospalosti, splínu a špatné nálady. Takže ihned po probuzení roztáhněte závěsy a žaluzie!

Dívejte se na květiny

Výzkumy se zjistilo, že lidé jsou při vstávání veselejší a optimističtější, když mají ráno možnost dívat se na květiny. Je jedno, zda to jsou květiny ve váze nebo v květináči, postavte si je na noční stolek a ideálně i do kuchyně. Anebo si alespoň do ložnice pověste obraz s květinovým motivem.

Zůstaňte beze zpráv

Jestliže si hned po probuzení pustíte zprávy nebo začnete pročítat e-maily, své psychice moc neprospějete a špatnou náladu můžete mít klidně celý den. Dokonce si tak můžete vypěstovat trvalou nechuť ke vstávání.

Nachystejte se už večer

Aby vaše ráno bylo beze zmatků a aby se vám dobře vstávalo, připravte se už večer. Vše si nachystejte v klidu dopředu – oblečení (nebo mějte alespoň rozmyšlené, co si chcete vzít na sebe), věci do kabelky a třeba i seznam úkolů, které musíte jako první udělat v práci. Bez ohledu na to, jak náročný den máte před sebou, budete při vstávání daleko pohotovější, klidnější a klidnější bude i váš spánek.

Rozpohybujte se

Odborníci zjistili, že lidé, kteří se krátce po probuzení rozpohybují, mají více elánu a energie do nadcházejícího dne. Stačí i deset minut lehkého cvičení a protahování. Do těla se tak vyplaví antistresové hormony, rozproudí se krev, která okysličí srdce i mozek, a ráno je hned jasnější.

Mějte po ruce ranní vodu

Nejlepší je večer si nachystat na noční stolek skleničku vody s citronem. Pokojová teplota je pro tělo příjemná, citrusy zase tělo osvěží a dodají pocit energie.

Tak dobré ráno!

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT