Je vaše dítě na táboře? Kromě vzpomínek si může domů přivést i jinou památku. Vši

Malý cizopasný hmyz, jehož název je odvozen právě od toho, že se nejčastěji vyskytuje v dětských kolektivech. Ve školkách, školách či na táborech. To je veš dětská. Zatímco v minulosti se myslelo, že vši souvisejí se špatnou hygienou, není to pravda. Co tedy dělat, když se vaše dítko neustále drbe ve vlasech a vy mu při bližším pohledu v hlavě objevíte malé lezoucí broučky či jejich vajíčka?

Jak se vši přenášejí?

Vzhledem k tomu, že vši mohou mimo hlavu pouze omezeně krátkou dobu, většina nákaz vzniká přímým kontaktem hlavy s hlavou nakaženého. Mezi běžné situace, které mohou vést k přenosu vší, patří především sezení v těsné blízkosti jiných osob, spaní ve stejné posteli a sdílení hřebenů, kartáčů, pokrývek hlavy nebo ručníků.

Jak se vší zbavit?

Proti vším se dá bojovat dvěma způsoby, buď speciálními prostředky, které zakoupíte v lékárně, nebo přírodní cestou. Před vlastním použitím speciálních i přírodních prostředků je vhodné vlasy pečlivě mokré pročesat jemným hřebenem, nejlépe nad vanou. Účinnost této praktiky potvrzuje i odborná studie zveřejněná v British Medical Journal. Pročesávání opakujte každé tři až čtyři dny po dobu nejméně dvou týdnů. Důvodem je to, že dospělé vši se z vajíček neboli hnid, které je obtížné z vlasů odstranit, líhnou až po několika dnech.

Speciální prostředky

Většina přípravků určených k hubení vší obsahuje látky, jako je permethrin, melathion nebo pyrethrin. Především u malých dětí se doporučuje tyto přípravky používat velmi opatrně. Před použitím přípravku se obecně doporučuje vlasy umýt šamponem a přípravky poté aplikovat jak na vlasy, tak na pokožku hlavy. Nejčastěji se vši vyskytují v oblasti okolo uší a temena hlavy. Nutné je ale ošetřit hlavu celou. Po aplikaci přípravku se naopak doporučuje vlasy alespoň jeden den či dva nemýt. Není také vhodné používat najednou více přípravků ve snaze se vší zbavit co nejrychleji.

Přírodní prostředky

Z přírodních prostředků se v boji proti vším osvědčuje především tea tree olej. Někdy se doporučuje jeho kombinace s olivovým olejem. Jejich směs dítěti důkladně naneste na pokožku hlavy i vlasy. Následně hlavu obalte potravinovou fólií nebo použijte speciální čepici do sprchy, aby směs lépe působila. Nechte působit nejlépe přes noc a poté vlasy umyjte. Kromě tea tree oleje je možné použít i další esenciální oleje, například eukalyptový, levandulový, rozmarýnový nebo hřebíčkový. Jinou možnost představuje smíchání olivového oleje s vysokoprocentním alkoholem v poměru jedna ku jedné, majonéza, máslo či ocet.

Nezapomeňte na lůžkoviny či plyšáky

Kromě toho je nutné věnovat pozornosti i dalším věcem, na kterých by vši mohly přežívat. Doporučuje se proto vyprat na teplotu 60°C především všechny lůžkoviny a ručníky. Nezapomeňte také na plyšáky a další hračky a oblečení. Skvělým pomocníkem může být sušička na prádlo nebo mrazák. V neposlední řadě roztokem octa vydezinfikujte také všechny hřebeny, vlasové dekorace a podobně.

Zdroj: healthline.com, bmj.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu