Je veganská strava bezpečná pro rostoucí děti? Může být. Na některé věci ovšem musíte dávat větší pozor

Podle dětské dietoložky Katie Nowacki, RD, veganská strava může být zdravá i pro děti, ale je potřeba věnovat jejich jídelníčku více pozornosti. Musí být naprosto zřejmé, že děti dostávají všechny vitaminy a živiny, které jejich rostoucí těla vyžadují!

Bílkoviny a vitaminy

Příznivců veganské stravy je méně než 1 % populace. V jejich jídelníčku není žádné maso či ryby, ale ani jejich produkty, jako jsou vejce, mléčné výrobky, nebo dokonce i med.

Ti, kdo dodržují veganskou dietu jsou ohroženi nedostatkem vitaminů, minerálních látek a dalších důležitých živin. To je nebezpečné pro dospělé, ale co teprve pro děti, na jejichž stravu jsou kladeny mnohem vyšší nároky?

Změna stravy dítěte

Před „nasazením“ veganské stravy byste se v každém případě měli poradit s lékařem. Zjistěte, jaké příznaky mohou naznačovat, že nejsou uspokojeny nutriční potřeby dítěte. Například výkyvy nálady nebo změny energie mohou signalizovat problém.

„Rostoucí těla dětí potřebují dostatek bílkovin, což může být problém, protože bílkoviny z rostlin se neabsorbují tak snadno,“ vysvětluje Katie Nowacki. Na začátku je dobré vést si „jídelní deník“ dítěte a v případě jakékoli nerovnováhy přidat vhodné výživové doplňky.

Dávejte pozor na emoce

Jako rodič byste také měli sledovat jakýkoli emoční dopad, který by upravená strava mohla na dítě mít. Některé děti mohou mít nepříjemné pocity vyloučení, když jedí jinak než jejich vrstevníci. Vždy s dětmi otevřeně mluvte o jejich (a vašem) způsobu stravování a dítěti vysvětlete, jaké jsou jeho výhody.

Bez ohledu na to, jakou dietu dodržujete, je nezbytné mít zdravou, vyváženou stravu!

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu