Jeden den mi na kontrole řekli, že mi infarkt nehrozí, další den jsem s ním skončil v nemocnici

Za celý život David neprodělal vážnější onemocnění. Pravidelně navštěvuje lékaře, žije zdravým životním stylem, snaží se každý den cvičit a pečlivě si vybírá, co si dá k jídlu. K jeho klidu přispěly i výsledky krve, které mu potvrdily, že ho nic zlého nečeká. Ovšem i mistr tesař se někdy utne.

Tento článek vychází ze zaslaného textu od našeho milého čtenáře. Všechna v článku uvedená jména byla z důvodu ochrany soukromí pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Ve svých 63 letech jsem nekuřák, s BMI 20, pravidelně cvičím a neberu žádnou pravidelnou medikaci. Proto se nikdy neobávám různých testů a pravidelných preventivních prohlídek. Tak tomu bylo i při té poslední prohlídce, kdy jsem podstoupil vyšetření EKG, které nevykazovalo žádné abnormality. Krevní testy také dopadly dobře, moje hodnota cholesterolu byla 187, s dobrým poměrem HDL / LDL a nízkými triglyceridy. Zpráva s výsledky také obsahovala uklidňující poznámku: nižší relativní kardiovaskulární riziko. Všechno bylo naprosto v pořádku.

Vzbudila mě nepříjemná bolest v čelisti

Další ráno jsem se probudil s neurčitou bolestí v čelisti. Také jsem pociťoval zvláštní bolesti v levé paži, které nechtěly ustoupit. Moc jsem tomu nepřikládal důraz, protože den před tím jsem posiloval, takže jsem měl za to, že jsem si zřejmě natáhl sval. Zatímco jsem přemýšlel nad možnostmi, všiml jsem si divného napětí na hrudi – nebyla to bolest, jen to bylo takové nepříjemné, podivné. Rozhodl jsem se si v klidu vypít kávu, dát tomu čas a počkat, až příznaky zmizí. Jenže má dcera přišla s jiným nápadem. Řekla mi, abych se oblékl a odvezla mě na pohotovost.

Natažený sval lékaři okamžitě vyloučili

Už při cestě do nemocnice se pocit na hrudi začal zhoršovat, také jsem začal hodně kašlat – vykazoval jsem všechny klasické příznaky srdečního infarktu. Jakmile jsme dorazili na pohotovost, omlouval jsem se lékařům, že možná přeháním, že je to zřejmě kvůli vakcíně, kterou jsem se včera nechal naočkovat. Přesto jsem byl rychle převezen na ošetřovnu. A během několika minut doktor mi lékař vyvrátil myšlenku, že mám natažený sval.

Prodělal jsem infarkt myokardu

Ihned mě převezli na kardiologické oddělení, kde už byl připraven celý kardiologický tým provést nouzovou angioplastiku. Později jsem se dozvěděl, že v mé levé přední sestupné aortě se nahromadil plak, který způsobil „menší výbuch“, díky němuž došlo k zablokování přísunu krve. Ano, měl jsem malý infarkt myokardu, protože byla zablokována jedna z hlavních tepen vedoucí do srdce – díky dceři jsme přijeli včas, lékař mi vysvětlil, že jsem mohl i zemřít.

Nechápu, proč zrovna já?

Po operaci jsem ještě několik dní ležel v nemocnici, kde mě pravidelně kontroloval kardiolog, který vedl operaci. Jeho následné pravidelné návštěvy a spousta léků měly zabránit dalšímu infarktu. Jenže já stále nechápu, proč člověk, jako jsem já, člověk s nízkým srdečním rizikem mohl prodělat infarkt? I lékaři mi řekli, že to byl neobvyklý případ, a neexistuje způsob, jak určit příčinu se stoprocentní jistotou.

Naučil jsem se zásadní lekci – „nízké riziko“ neznamená žádné riziko. I když se jevíte jako zdravý jedinec, vždy dejte na svůj instinkt a příznaky neberte na lehkou váhu.

Kdo ví, jak by to celé dopadlo, kdybych svou dceru neposlechl.

Infarkt myokardu

K infarktu dochází, když je průtok krve do srdce blokován. Blokování je nejčastěji způsobeno nahromaděním tuku, cholesterolu a dalších látek, které tvoří plak v tepnách, které živí srdce (koronární tepny). Deska se nakonec odlomí a vytvoří sraženinu. Přerušený tok krve může poškodit nebo zničit část srdečního svalu. Srdeční infarkt, také nazývaný infarkt myokardu, může být fatální, ale léčba se v průběhu let dramaticky zlepšila.

Příznaky infarktu:

  • tlak, těsnost, bolest nebo pocit stlačení nebo bolesti v hrudníku nebo pažích, které se mohou šířit na krk, čelist nebo záda,
  • nevolnost, poruchy trávení, pálení žáhy nebo bolest břicha,
  • špatné dýchání,
  • studený pot,
  • únava,
  • náhlé závratě.

Kdy navštívit lékaře?

Hned. Při infarktu jde o minuty. Jednejte okamžitě – zavolejte 112 nebo 155. Než sanitka přijede, vezměte si aspirin, ten může snížit poškození srdce.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu