Jídla a nápoje, které škodí zubní sklovině. Raději se jim vyhněte

Prevence je nejlepším lékem pro váš zářivý úsměv. Přestože výplně, korunky a profesionální bělení mohou odstín zubů zesvětlit, některé jídla a nápoje jim zase mohou dodat ten starý a zašlý vzhled. Proto jsme pro vás připravili seznam toho nejhoršího, co zubům škodí.

Citrusy

Citrusové plody a šťávy jsou bohatým zdrojem vitamínu C a dalších živin – jsou pro nás velmi přínosné, ale pro naše zuby jsou velkým strašákem. Zejména grapefruity a citronová šťáva jsou vysoce kyselé a postupem času mohou zubní sklovinu poškodit.

Žvýkací bonbóny

Čím je bonbón lepivější, tím horší pro naše zuby. Extra žvýkací bonbóny – jako jsou toffy nebo karamelky se drží na zubech i mezi nimi po dlouhou dobu, čímž dochází k množení a usazování bakterií. Kvůli tomu, že bakterie cukr přeměňují na kyselinu, jenž rozpouští ochrannou vrstvu zubní skloviny a způsobuje kazy, jsou pro zuby nepřítelem.

Tvrdé bonbóny

Tvrdé bonbóny se sice nelepí na zuby tak snadno jako žvýkací bonbóny, ale v ústech se rozpouštějí pomalu – ústa jsou tak zasažena cukrem celá. Navíc mnoho druhů tvrdých bonbónů je ochuceno kyselinou citronovou. A tase zubní sklovinou není moc dobrá kamarádka.

Sladké nápoje

Není žádným tajemstvím, že pití příliš mnoha sladkých nápojů dokáže nadělat pořádnou neplechu. Méně známé ale je, že kyseliny, které se nacházejí v sycených nealkoholických nápojích, zřejmě poškozují zuby více než cukr. Dokonce i dietní nápoje bez cukru zubům škodí – obsahují jak kyselinu citrónovou, tak kyselinu fosforečnou – jestliže je pijete moc často, dojde k narušení skloviny.

Sušenky

Rafinované uhlohydráty vyskytující se v solených pochutinách se velmi rychle přeměňují na cukr v ústech (cukr je rájem pro bakterie napadající zuby). Sušenky se také při rozžvýkání rozmělní na kaši, co se lehce dostane do stoliček a mezizubní prostory.

Káva

Znáte ty hnědé skvrny hromadící se uvnitř hrnečku na kávu? Tak přesně tak působí káva i na vaše zuby. Je dokázáno, že kávové skvrny na zubech jsou také mnohem odolnější vůči čištění oproti kuřáckým skvrnám. Mezi zubní barviva také patří čaj a červené víno.

Fakta a mýty o trávení: usazuje se žvýkačka ve střevech?

Abyste se vyhnuli všem zubním nepříjemnostem, nechte se poučit svým dentistou, jak o ně správně pečovat.

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu