Jídlo z mikrovlnné trouby. Má negativní dopad na váš organismus?

Zatímco během druhé světové války ještě hospodyňky spoléhaly na klasické ohřívání jídla na sporáku, v polovině 20. století nastal zlom. Na trhu se totiž objevily mikrovlnné trouby a nabídly komfort, rychlost a jednoduchou manipulaci při ohřívání potravin. Dnes se ale lékaři a odborníci ptají, jaký vliv mohou mít mikrovlny na naše zdraví.

Jak funguje ohřívání v mikrovlnné troubě?

Mikrovlnné trouby mají při výrobě jasná omezení, která chrání zákazníky. Přístroj využívá elektromagnetické záření o frekvenci kolem 2, 4 GHz. To má za následek rozhýbání molekul v pokrmu a jeho následné ohřátí. Naše oči však vnímají jen určité spektrum elektromagnetického záření, proto jsou pro nás tyto vlny neviditelné. To ovšem neznamená, že se nepodepisují na našem zdraví.

Záření, které přístroj dokáže produkovat je na trhu omezováno a sledováno u každého výrobku. Kupujte proto jen mikrovlnné trouby u ověřených výrobců, kde jsou označeny příslušnými štítky. Zabráníte tak poškození svého zdraví a omezíte na minimum také riziko požáru.

Jaký mají mikrovlny vliv na zdraví?

Výzkumy se jednoznačně shodují v tom, že konzumace potravin, které jsou ohřáté pomocí mikrovlnné trouby, jež prošla podmínkami EU, je nezávadná. Co ovšem může být problém, jsou netěsnící dvířka, otvory a jiná poškození mikrovlnné trouby, která umožňují, že mikrovlny ze zařízení unikají. V takovém případě může být poškozena lidská tkáň, která se nachází v bezprostřední blízkosti. Pokud se takový proces opakuje, riziko se zvyšuje.

Vyplatí se proto používat jen novější přístroje, které splňují nové a náročnější podmínky, ihned se zbavit poškozené trouby nebo ji nechat opravit tak, aby nedošlo ke zranění. Jediné riziko, které vám hrozí, je popálení.

Co se vyplatí kontrolovat?

Dvířka by měla pevně zapadat do připravených otvorů a těsnit. Jakmile jsou ohnutá, poškozená nebo zkroucená, raději mikrovlnnou troubu nepoužívejte. Trouba by navíc při každém otevření měla automaticky vypnout ohřev. Pokud tomu tak není, co nejdříve přístroj vyměňte a kontaktujte i prodejce.

Zdroj: Fda.gov (U.S. Food and Drug Administration)

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu