Jste alergik? Uzpůsobte tomu svůj domov, není to složité

Sezónní alergie jsou nevyzpytatelné a může být těžké je porazit. Naštěstí existuje několik způsobů, díky kterým příznaky alergií zmírníte. Seznamte se s věcmi, které můžete i ve svém domě změnit k tomu, abyste symptomy udrželi v na uzdě.

Stop plísním v koupelně

Abyste se zbavili nežádoucích plísní, které se často v koupelně vyskytují, namontujte do ní větrací ventilátor a spusťte jej během každé koupele a sprchy, aby se snížila vlhkost v místnosti. Nezapomeňte na pravidelný úklid koupelny, plísně se rády drží ve vlhkých škvírách.

Zbavte se elektrických osvěžovačů vzduchu

Některé osvěžovače vzduchu emitují těkavé organické sloučeniny (VOC), které mohou respirační problémy zhoršovat. Tyto látky dokonce způsobují u citlivých lidí bolest hlavy.

Pozor na materiál sprchového závěsu

Také sprchové závěsy emitují VOC a další potenciálně plicní dráždivé sloučeniny, jako jsou ftaláty. Nylonová závěs je mnohem lepší volbou než ty z vinylu.

Používejte speciální přehozy na postele

Aby se co nejméně roztočů dostalo do vaší postele, ihned po ustlání přes ni přehoďte potahy odolné právě proti těmto malým nepřátelským tvorečkům. Povlečení a prostěradla jednou za týden vyvařujte, nejlépe na 130 stupňů, a v sušičce používejte vysoké teploty.

Pozornost věnujte i své ledničce

Kontrola potravin a čištění lednice by mělo být automatické. Ovšem málokdo věnuje pozornost právě dveřím, konkrétně těsnění, které se na dveřích od lednice nachází. Tam se usazuje vlhkost, která je ideálním prostředí pro tvorbu plísní.

Julie (19): Matka ji udržovala v extrémní čistotě. Nyní má astma a nulovou imunitu.

Přemýšlejte nad odstraněním záclon

Záclony sice tvoří útulný dojem místnosti, ale rozhodně nejsou vhodné pro alergiky. Pokud se je stále nehodláte vzdát, vybírejte si takové materiály, které můžete mnohem častěji prát.

Jedině kůže

Při výběru sedačky zvažte sedačku koženou, u které je méně pravděpodobné, že do sebe natáhne alergeny. Jestliže i přesto chcete sedačku čalouněnou, jednou týdně ji vysajte vysavačem s HEPA vakuem.

Zbavte se prachu

Alespoň jedenkrát týdně se zaměřte na prach, který se skládá z mnoha alergenů. Používejte utěrku z mikrovlákna nebo prachovou tyč, jejíž superthinová vlákna zachycují více nečistot než běžné ručníky nebo prachovky.

Čtěte také: Vážná alergie na mléko zabila vysokoškolského studenta.

Ukliďte si

Nepořádek je prachový magnet, nemluvě o plísních a myších, které si v nepořádku libují. Staré noviny, časopisy, plechovky a tašky recyklujte každý týden a všechno ostatní se snažte uložit tak, aby se do věcí neprášilo (nejlépe do plastových uzavíratelných nádob).

Abyste se doma cítili bezpečně, vyzkoušet můžete i instalaci různých filtrů nebo čističek vzduchu. V závislosti na typu alergie vám váš lékař poradí, na co si dát pozor.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu