Justin Bieber a lymská borelióza. Bieber potvrdil, že mu nemoc byla v loňském roce diagnostikována

Justin Bieber potvrdil, že mu byla diagnostikována lymská borelióza. Co to vlastně je, jak se nemoc projevuje a léčí? Justin nebyl zdravotně v pořádku dlouhou dobu, ale nikdo nevěděl, čím vlastně trpí. V nově připravovaném dokumentu, který poběží od 27. ledna, Bieber promluví nejen o své hudbě, ale i o svém onemocnění, se kterým se potýkal většinu loňského roku.

Čekání na diagnózu

Biebrovi byla nemoc dlouhou dobu nediagnostikována. Nyní potvrdil, že se nakonec prokázala lymská borelióza. Mnoho lidí na sociálních sítích tvrdilo, že Justin užívá pervitin, protože byl značně pohublý a na první pohled bylo zřejmé, že s ním něco není v pořádku. Na Instagramu Bieber odhalil pravdu o svém onemocnění a uvedl, že tento závažný zdravotní problém ovlivnil stav jeho kůže, funkci mozku, celkovou energii a zdraví obecně.

Připravovaný dokument

Bieber dále prozradil, že vše vysvětlí ve svém novém dokumentu, který bude vysílat v 10 částech na YouTube. Umělec v průběhu roku 2019 snášel těžké příznaky nemoci, zatímco lékaři se snažili přijít na to, co mu vlastně je. Ale až do konce loňského roku se nedařilo odhalit příčinu zhoršeného zdravotního stavu. V dokumentu se Justin chystá promluvit také o depresivních stavech, se kterými v souvislosti s nemocí a její neodhalenou příčinou bojoval.

Bezradní lékaři

V té době lékaři předepsali Justinovi hromadu léků, aby bojovali s jeho nemocí, a to ještě předtím, než na správnou diagnózu přišli. Jeden z léků způsobil vážné postižení kůže. Bieber byl diagnostikován s lymskou boreliózou na konci roku 2019, ale není jasné, jak, kdy a kde se nakazil. Nyní je konečně léčen správnými léky a je na cestě k uzdravení. Jeho nemoc je sice nevyléčitelná, ale symptomy se dají vhodnou léčbou minimalizovat natolik, že vlastně zcela vymizí.

Co je lymská borelióza?

Lymeova choroba je podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nejčastějším onemocněním, které přenášejí blechy, klíšťata nebo komáři. Nemocí se člověk nakazí po kousnutí tímto infikovaným hmyzem.

Jaké jsou příznaky lymské choroby?

Počáteční příznaky zahrnují horečku, bolesti hlavy či únavu a nemoc se zdá být pouhou chřipkou. To značně ztěžuje správnou diagnostiku. Může se objevit charakteristická kožní vyrážka zvaná erythema migrans, která se vyskytuje asi u 70-80 % všech infikovaných pacientů. Jestliže nejsou počáteční příznaky zachyceny včas, nemoc se začne šířit po celém těle a napadá klouby, srdce a nervový systém, což často vede k mnohem závažnějším symptomům, jako je paralýza obličeje nebo artritida.

Jak se nemoc léčí?

Při včasném zachycení lze většinu případů lymské choroby úspěšně léčit několika týdenním podáváním antibiotik. Pacienti s pokročilejšími stádii lymské boreliózy, jako jsou neurologické či srdeční formy nemoci, mohou vyžadovat intravenózní léčbu antibiotiky. Podle lékařů se většina lidí infikovaných boreliózou zotaví, když je léčena ještě dalších několik týdnů po léčbě antibiotiky.

U malého procenta lidí však příznaky únavy a bolesti svalů přetrvávají déle než šest měsíců. Tento stav se nazývá chronická lymská borelióza. A právě u Justina Biebra bohužel onemocnění přešlo do své chronické podoby! Kdy se uzdraví?

Autor: Katka Procházková

#kvíz 1 / 1 | Od kdy poběží dokument Justina Biebera?

Od kdy poběží dokument Justina Biebera?

zavřít reklamu