Káva a její vliv na tělo – co znamená pro trávení, srdce nebo mozek?

Dáváte si každé ráno šálek kávy, dopoledne v práci také a poté, co přijdete domů, dáte nohy na stůl a dopřejete si další šálek? Nepřemýšleli jste nikdy nad tím, jaký vliv to má na vaše tělo a zdraví? Co udělá káva s vaší postavou, srdcem, ledvinami? Jaký vliv má káva na trávení nebo také na mozek? Asi vám nedáme jasné a stručné odpovědi na to, zda je pití kávy prospěšné nebo ne. Odvíjí se od toho opravdu hodně dalších faktorů. Jste zdraví? Žijete aktivním životem? Kolik je vám let? Máte predispozice k nějaké chorobě? Přeháníte to s pitím kávy?

Studie, které se rozcházejí

Někdy se objeví studie, která je pro pití kávy, protože to údajně může snižovat riziko vzniku infarktu a také je to pozitivní ochrana před vznikem demence. Ovšem zároveň se dozvíte, že pití kávy může způsobovat či prohlubovat úzkost, zhoršuje pálení žáhy, ženy v menopauze prožívají silnější příznaky, způsobuje nespavost a další a další. Dáte si v tomto případě svůj šálek kávy? Určitě je dobré si na pití kávy udělat vlastní názor. Když vypijete šálek denně, pravděpodobně vás to neohrozí tolik, jako tři a více šálků denně.

Trávení

Dáváte si šálek kávy denně a ideálně po ránu, protože vám to zaručeně pomůže vyprázdnit se? Kofein napomáhá zvyšovat stahy zažívacích orgánů a to celé pomáhá k rychlejšímu a snadnějšímu vyprazdňování. Kofein však má vliv také na vstřebávání železa v těle. Z dlouhodobého hlediska však káva nemá vliv na zácpu, spíš ji může zhoršit.

Srdce

Šálek kávy může způsobovat vyšší tlukot srdce a vrátit se zpět trvá asi hodinku. Pokud máte problémy s tlukotem srdce, pak pozor na pití kávy. Ti, kteří mají srdeční nemoci, by měli pečlivě přemýšlet, zda pít kávu. Pro ně totiž není káva zrovna nejvhodnější. Jste-li zdravý člověk, pak vám šálek kávy neublíží.

Čtěte také: Nespavost – co před spánkem rozhodně nedělat?

Mozek

Káva má blahodárný vliv na riziko vzniku Alzeimerovy choroby. Tři až šest šálku denně může údajně udržovat mozkové buňky v dobré formě. Antioxidanty, které v kávě najdete, mohou snižovat záněty v mozku, zpomaluje stárnutí mozkových buněk a podobně. Ovšem tři až šest šálků kávy denně nebude mít blahodárný vliv na další orgány.

Ledviny

Káva je dobré diuretikum a vybízí ledviny k častějšímu vylučování tekutin, chodíte tedy častěji na toaletu. Fungují vaše ledviny bez problémů? Pak by vám to nemělo žádným závratným způsobem ublížit. Ovšem pokud máte problémy s ledvinami nebo v minulosti měli ledvinové kameny, pak je dobré se nad tím zamyslet.

Autor: Zuzana Žáková
ZAVŘÍT