Každý rodič to zažívá. Jak uklidnit plačící dítě a také sebe?

Stres a únava jsou jen některé z pocitů, které zažíváte, když vaše dítě pláče. Existují ale techniky, které vám pomohou nastolit zase klid. Pokud je vaše dítě rozrušené, ale víte, že nemá hlad, nemá bolesti nebo problémy s mokrou ašpinavou plenkou, můžete vyzkoušet jednu nebo více z těchto technik, které vám pomohou uklidnit dítě i sebe.

Zavinování

Pomocí velké tenké deky pevně zabalte své dítě. Bude se tak cítit staženo přesně, jako v děloze, kde nemělo místo pro pohyb a roztahování se. Určitě si nemusíte myslet, že byste svému dítěti zavinováním ublížili, právě naopak.

Uklidňující zvuky

Zvuky, které mohou vašemu dítěti připomínat zvuky, co slýchalo ve vašem lůně, mohou být uklidňující. Existují zařízení, která vydávají uklidňující zvuk, například bílý šum – ale někdy je nízký hučivý zvuk ventilátoru nebo vysavače také dostatečný.

Uklidňující pohyb

Chůze s dítětem v náručí nebo v nosítku mu někdy připomene opět dobu strávenou v děloze a uklidní ho. Stejný účinek může mít také pohyb v autě ve správné dětské autosedačce.

Sání

Pokud není čas na krmení, může se dítě uklidnit tím, že mu pomůžete nasát palec nebo prst. Také zvažte dudlík vhodný pro věk.

Přítomnost

Vaše dítě může být prostě jenom osamělé. Přiložte si dítko na hruď, ať slyší tlukot vašeho srdce – klidně dýchejte a jemně jej plácejte po zádech.

Rodiče a stres

Pamatujte na jednu z manter: Starejte se o sebe, abyste se mohli starat o své. Rozrušené dítě vás může hodně stresovat. Tipy, jak to zvládnout, jsou například:

Udržujte si zdravé návyky

Jezte zdravou stravu, pijte spoustu vody a spěte, když vaše dítě spí. Víme, že se to často snadněji řekne, než udělá, ale kofein nenahradí zdřímnutí ani se nepočítá jako jídlo.

Přijměte pomoc

Když kamarád nebo člen rodiny nabídne pomocnou ruku, nechte ho vyprat prádlo, nakoupit potraviny nebo hrát si s dítětem, zatímco vy si zdřímnete.

Buďte připraveni na emoční vzestupy a pády

V jednu minutu dítko možná lechtáte na maličkých prstech na nohou, téměř jste zaplaveni láskou – a v další minutě si možná budete klást otázku, jestli se vám někdy podaří se pořádně vyspat nebo budete mít také nějaký prostor pro sebe. Tohle je zcela normální.

Udržujte svůj pohled

Rozrušená miminka se nakonec uklidní s tím, jak děti rychle porostou. Nezapomeňte se podívat kolem sebe na ten chaos a ocenit tento okamžik. Jednou na to budete s láskou vzpomínat.

Změňte svou scenérii

Vyjděte z domu a vezměte své rozrušené dítě na procházku nebo projížďku v autě. Pohyb jej nejen může uklidnit, ale také vám dá příležitost přemýšlet. Nedělejte si starosti s předchozími prioritami. Nemusíte každý den připravovat gurmánská jídla o 3 chodech nebo pravidelně vysávat pod pohovkou.

Mít dítě, zejména rozrušené, je výzva – a někdy potřebujete pomoc. Pokud máte pocit, že máte depresi, poraďte se se svým lékařem nebo odborníkem na duševní zdraví.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT