Kdo nebo co může za afty a jak s nimi bojovat?

Je s podivem, že moderní medicína i přes všechny své mnohdy až neuvěřitelné úspěchy neumí léčit něco na první pohled zcela banálního, jako jsou afty. Dokonce dosud ani nikdo nezjistil, proč se nám v ústech vlastně dělají.

Zkoumaly se vlivy bakterií, virů, nedostatek železa, vitaminů či kyseliny listové, dále vlivy poranění, stresu nebo některých potravin. Nic z toho se ovšem zatím jako příčina tohoto onemocnění neprokázalo, žádné studie ani výzkum nepotvrdily vliv zmíněných faktorů.

Co tedy s afty dál?

Jisté je pouze to, že afty patří mezi nejčastější zánětlivá onemocnění ústní sliznice. Opakovaně se jim nevyhne až jedna pětina veškeré populace. Máte-li tu smůlu a k této pětině patříte, jistě moc dobře víte, jak strašně je afta nepříjemná a bolestivá. Tento vřídek, obvykle o průměru několik milimetrů ale i větší, má nažloutlou barvu, červený lem a nejčastěji se tvoří na dásních, jazyku nebo na vnitřní straně dásní či rtů. Na rozdíl od oparu se afty nikdy netvoří zevně.

Afta se může udělat jedna, ale vyskytují se též ve skupinkách a pekelně bolí! Postižené místo se může hlásit už 2 až 3 dny dopředu, ještě před tím, než se objeví samotný vřídek. Zajímavé je, že afta nebolí sama od sebe, o to víc se ale hlásí, pokud mluvíte, jíte či jinak využíváte dutinu ústní. Pokud je bolest opravdu velmi silná anebo ji provází zvýšená teplota, je dobré navštívit stomatologa.

Bylinky, gely, roztoky…

Lékař posoudí, zda se opravdu jedná o aftu, a jestliže to tak je, může ji potřít speciálním roztokem nebo překrýt gelem. Roztok i gel pomáhají ke zmírnění bolesti, aftu ale neléčí. Pravděpodobně vám lékař též zdůrazní, že v této době je nutné, víc než kdy jindy, dodržovat maximální hygienické podmínky, a to nejen v ústech, ale třeba i na rukou, kterými se často úst dotýkáme.

Čistota dutiny ústní

Mikroorganismy, které v dutině ústní přebývají, je potřeba eliminovat již zmíněnými hygienickými návyky. Dobré je zintenzivnit proces čištění zubů a jazyka, aby mikroorganismů zůstalo co nejméně. Hojení afty rozhodně neprospívají, ba naopak. Pečlivé čištění můžete podpořit výplachy úst dezinfekčními prostředky, které jsou k tomu určené a zakoupíte je v lékárně.

Kromě gelů a roztoků z lékárny můžete vyzkoušet výplachy bylinkovými odvary. Osvědčil se například heřmánek, měsíček nebo echinacea. Nejhorší bolest zmírní cucání kostky ledu. Určitě se vyhněte konzumaci kořeněných a kyselých jídel, ale také pití kávy. Pro urychlení hojení se u kuřáků doporučuje na chvíli s tímto zlozvykem přestat. I přes veškerou péči vás afta může obtěžovat jeden až dva týdny, ty větší dokonce několik měsíců

Pokud se vám afty v ústech tvoří, bohužel žádná účinnější léčba, než jsou naše doporučení, zatím neexistuje. Nezbývá než doufat, že vědci co nejdříve odhalí příčinu jejich vzniku.

 

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu