Kdy je nejlepší čas na každodenní sprchu? Máme se sprchovat ráno nebo večer?

Přidat na Seznam.cz

Sprchování před spaním má velké výhody, ale my pro vás našli spoustu tipů, kdy a jak tento očistný rituál provádět.

Asi se nesprchujete denně ve stejnou dobu. Přesto jste už od mala zvyklí, sprchovat se spíš ve večerních nebo ranních hodinách, někdo nemůže být bez sprchy ráno i večer. Každá varianta má své výhody i nevýhody, o kterých si povíme.


Sprcha ráno

Podle odborníků může být ranní nebo dopolední sprcha skutečně dobré probuzení. Ranní čas je dobrý také z psychologického hlediska – lépe si uvědomíte sami sebe, prohlédnete a důkladně procítíte své tělo a současně máte prostor si v příjemném duchu zrekapitulovat plány na celý den, povinnosti příjemné i nepříjemné.

Dobrým argumentem pro ranní očistu je i fakt, že tělo se v noci potí, čímž se ochlazuje a čistí. Na pokožce ale ulpívají nečistoty, kterých je dobré po ránu se zbavit.

Pro ty, kdo z domova vybíhají rovnou do posilovny nebo třeba jedou do práce na kole, je ranní sprcha nutností. Ale asi ne každý má v práci sprchu…

Sprcha večer

Večerní sprcha je pro mnohé rituál, který pomáhá usnout a odděluje den a noc. Lidem, kteří trpí nespavostí, se doporučuje dát si sprchu tak 1 a ½ hodiny předtím, než jdou do postele. Zajímavé je, proč nám sprcha pomáhá k příjemnému usínání. Tělo je biologicky nastaveno tak, že jeho teplota klesá, když se začíná blížit doba spánku. Sprcha tělesnou teplotu uměle zvýší, a to následně způsobí rychlejší ochlazení. A právě to může usnadňovat usnutí.

Sprchování 2x denně

Je ideální v horkém počasí. A také budete svému partnerovi „vonět“ ráno i večer!

Sprchování po namáhavém dni krásně prohřeje napjaté svaly a umožní jim zrelaxovat. Také alergikům odborníci doporučují večerní sprchu, protože nejrůznější kosmetické přípravky, které přes den použijete, na sebe mnohem více přitahují alergeny, s nimiž pak není dobré uléhat do postele.

Psychologie sprchování

  • Možná si ve sprše zpíváte. Není divu, dělá to totiž spousta lidí. Podle psychologů je to proto, že se ve sprše skvěle uvolníte a z tohoto dobrého pocitu se dáte do zpěvu.
  • A proč je sprcha uklidňující? Sprchování se je prý možné označit jako sycení potřeby dotyků. Zvířata svá mláďata olizují, a nejde přitom jen o očištění, jak se běžně tvrdí. Lidé mají ruce, a tak se hladí. A právě sprchování může být náhradou za takové hlazení, když vám chybí. Tělo nám hladí voda, jak po něm stéká.

A teď trochu statistky, ranní „vzpruha“ Čechy baví!

  • 42% Čechů se sprchuje ráno
  • 22% se na ranní sprchu opravdu těší a nemůže bez ní být
  • 18% se shodlo, že po náročném večírku je sprcha to nejlepší
  • a 8% se tak zbavuje kocoviny
  • 2% jdou před sprchou ještě běhat!

 

Autor: Michaela R.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.