Když přestanete cvičit – co to může udělat s vaším tělem?

Pravidelně se věnujete pohybu a vaše tělo už je na něj zvyklé? Nemusí jít o tu nejlepší kondici z nejlepších, ale přeci jen je slušná, tělo hubne, případně vás přestávají bolet záda, tělo začíná být pevnější, vyjdete schody do třetího patra bez zadýchání nebo vám třeba nevadí delší procházka, která jiné umí velmi unavit. Mnohdy však cvičit z nějakého důvodu nemůžete – zranění, bolesti, nemoci či obyčejné nachlazení. Verdikt je jasný, necvičit. Nebo nemáte čas, přestane vás to bavit, důvodů může být opravdu mnoho. Najednou přestáváte a co na to vaše tělo? To si toho všimne opravdu brzy a umí na to zareagovat.

Forma a jak jí ztratíte?

Můžeme si pro začátek říct, že to není vůbec spravedlivé. Nabrat kilogramy je jednoduché, stačí jen jíst, nedbat na sport a pohyb a je to v cuku letu. Ovšem zhubnout nebo dostat se do formy je těžší. Každé kilo je poctivě vydřené, musíte se hlídat, makat na sobě a výsledky se dostaví. Když pak zase z nějakého důvodu přestanete, dlouhodobá snaha, kterou jste museli podstoupit, může zmizet jako mávnutím kouzelného proutku. Pár dní vynechání asi moc nevadí, ale už po týdnu či po dvou se s vaším tělem mohou začít dít věci, které se vám nebudou líbit.

Týden bez cvičení

To je obvyklá doba, když jste nemocní nebo nachlazení a nemůžete nebo nechcete cvičit, aby vám to ještě víc neublížilo. Navíc tělo nemá dostatečnou energii na to, aby mohlo vydávat ještě nějakou aktivitu navíc. Nejvíc bude mít problémy vaše hlava. Mozek je totiž zvyklý na pravidelný přísun endorfinů a najednou je nemá. Sport vám může chybět, případně ten pocit, který se dostavuje po sportu. Naopak tělo a svaly si regeneraci a odpočinek v podobně týdne bez pohybu zaslouží.

Dva týdny bez cvičení

Dva týdny bez pohybu? Mohou to být muka pro vaši hlavu, sport totiž nepomáhá jen cítit se fyzicky lépe, ale třeba také může pomoci při pročištění hlavy. Na vašem těle se objevují změny, fyzická zdatnost začne klesat, i když bude pořád v dobré kondici, pokud byste se podrobili testům, tělo by vykazovalo menší ztráty. Může stoupat také hladina cukru v krvi, nepatrně se zvýší krevní tlak. Povšimnete si lehké ztráty fyzičky, když dobíháte tramvaj nebo jdete s těžkým nákupem domů.

Měsíc bez cvičení

Výkonnost a fyzická zdatnost klesá, můžete mít problémy ve chvíli, kdy se rozhodnete třeba uběhnout určitou vzdálenost. Může vám to trvat o tři až pět minut déle a například se budete zadýchávat mnohem víc. Všimnete si, že vám ubývají svaly, můžete také přibrat nějaké to kilo, protože se zvyšuje tělesný tuk.

Nepřehlédněte: Když vás přepadne noční hlad – co si dát, abyste nepřibrali?

Víc než měsíc bez cvičení

Čím déle je vaše tělo bez stabilního a pravidelného pohybu, tím víc mizí vaše fyzička. To, co jste předtím zvládali bez problémů, najednou problém bude. Začne se zvyšovat vaše hmotnost a to také nepřispívá k dobrému pocitu. Kilogramy navíc snižují vaší pohyblivost a půjde to ještě hůř. Mění se hodnoty krevního tlaku, cukru, můžete se vystavovat riziku cukrovky či jiných nemocí. Tělo disponuje takzvanou svalovou pamětí, což je do jisté míry dobrá zpráva. Cvičili jste? Pak vám to půjde snadněji než těm, kteří se nikdy příliš nehýbali a netrénovali.

Autor: Zuzana Žáková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu