Když přijde žízeň, je už pozdě. Věděli jste, že na výpočet správného pitného režimu dokonce existuje vzorec?

Co je to vlastně pitný režim a proč je nutné jej dodržovat?

Bez vody je nám špatně. Proč?

Nemáme-li dostatek vody, tekutiny v těle se zahušťují, snižuje se tlak, zhoršuje se prokrvení okrajových částí těla a omezuje se zásobování orgánů kyslíkem. Tělo se méně potí a není dostatečně ochlazováno. Vodu potřebuje každá buňka v těle, všechny orgány. Pomocí tekutin se tělo zbavuje odpadních látek. Krev a ostatní tělesné tekutiny jsou v zásadě voda. Na nedostatek tekutin je citlivý také mozek a svaly ji potřebují pro správný výkon.

Nestačí řídit se žízní

Lidé se často mylně domnívají, že naše tělo je natolik chytré, že nám prostřednictvím žízně ukáže, kdy se máme napít. Jenže tělo signalizuje pocit žízně až v případě, kdy je již částečně dehydratováno. Důležité je pít pravidelně a bez ohledu na žízeň.

Musíme hodně pít, i když jíme velké množství ovoce a zeleniny?

Většina ovoce a zeleniny je opravdu tvořena především vodou, a to až z 90%. Nic to ale nemění na důležitosti pitného režimu. U ovoce a zeleniny, jako jsou například jablka, jahody, hrušky, mrkev, papriky či květák, je vysoký obsah vlákniny, která na sebe vodu váže. A tak je skoro všechna voda v nich obsažená spotřebována. U některých druhů (lilek, kedlubna a jiné) je dokonce potřeba vodu přidávat. Pokud máte navíc v jídelníčku hodně luštěnin a/nebo obilovin, potřeba vody se zvyšuje.

Co je to aquaholismus?

Zajímavé je, že existuje i opačný extrém, než je dehydratace, a tím je přepíjení se neboli aquaholismus. Jestliže se snažíte vypít denně 4 nebo dokonce 5 litrů tekutin (a neběháte přitom maratony), je to pro organismus velmi špatně. Aquaholismus patří mezi závislosti, kdy jste závislí na neustálém popíjení tekutin. Bohužel si tak nadměrně zatěžujete ledviny a hrozí velká ztráta minerálů z těla, takže je v ohrožení nejen vaše zdraví, ale dokonce i život.

Můžeme pít minerálky?

Minerálky při běžném pitném režimu postačí a jsou vhodné i při pohybové aktivitě. Při sportu se navíc hodně potíte a tělo ztrácí nejen vodu, ale i potřebné minerály, které minerální vody dokážou dobře doplnit.

Důležitý je výběr minerálky. Silně mineralizované vody používejte až v případě velké fyzické zátěže.

A konečně slíbený vzorec pro výpočet ideálního přísunu vody:

Váha (kg) x 0,035 = denní potřeba tekutin (v litrech)

  • Za každých 11 kg nadváhy si připočtěte 0,25 litru.
  • Za 1 šálek kávy si připočtěte 0,3 litru.

A co po ránu?

V noci, kdy během spánku tělo regeneruje, spotřebuje velké množství vody. Proto je po probuzení nutné tekutiny doplnit, ideálně vypít 2 až 3 decilitry neslazené vody.

Káva bez vody rozhodně nestačí, spíše váš organismus ještě více dehydratuje.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu