Když se řekne pivo, vybaví se vám muž s velkým kulatým břichem. Ale co pivo a hubnutí? Jde to

Ne nadarmo existuje výraz „pivní břicho“. Když si představíte chlapa, který pije hodně piva, je velké kulaté břicho prvním charakteristickým znakem, který vás napadne. V naší kultuře je pivo hluboce zakořeněným symbolem zábavy, družné společnosti a uvolnění. Nejen u nás, ale v mnoha dalších zemích je pivo nejoblíbenějším nápojem. V tomto článku se dozvíte, proč se po pivu tloustne a jaké strategie existují pro to, abyste mohli pivo pít a přitom hubnout.

Prázdné kalorie

Základním důvodem, proč se po pivu tloustne, je to, že vás nenasytí, ale poskytne tělu velké množství kalorií. Proto, že tyto kalorie nezaženou hlad a neobsahují téměř žádné živiny, říká se jim prázdné kalorie. Alkohol, který pivo obsahuje, je v těle metabolizován úplně jinak než bílkoviny, sacharidy nebo tuky. Může se dokonce stát, že pití alkoholu úplně zastaví proces spalování tuků, a ty se začnou ukládat v celém svém množství.

Narušený spánek

Pokud si dáváte pivo běžně večer, může alkohol negativně ovlivnit váš spánek. A nedostatek kvalitního spánku je přímo spojen s přírůstkem hmotnosti a s úbytkem svalové hmoty. Pokud spíte pouze 5 a ½ hodiny, ztratíte až 50 % svalové hmoty. Navíc máte větší chuť na jídla s vysokým obsahem uhlohydrátů a kalorií, a to až o 45 %. Nedostatek odpočinku také sníží vaši schopnost cvičit či se věnovat nějaké fyzické aktivitě.

 

Nedostatečná sebekontrola

Všichni víme, že pití alkoholu způsobuje ztrátu zábran a kontroly nad tím, co děláte a říkáte. Menší sebeovládání se projeví i na jídle. Je pravděpodobné, že sníte mnohem víc jídla, než kdybyste pivo nepili. A tak, i když jinak sportujete, vaše práce na sobě stejně k ničemu nebude.

Strategie pití piva a hubnutí

Jak si tedy můžete vychutnat pivo a zároveň nepřibírat? V první řadě vše závisí na tom, kolik toho vypijete a jaké k tomu máte stravovací návyky. Nejlepší strategií je prostě omezit počet vypitých piv. Čím méně pijete, tím méně prázdných kalorií přijímáte. Začněte tím, že si budete evidovat vypitá piva a to, co jste každý den snědli. Ideální je, pokud k pivu místo hamburgeru či knedlíků budete jíst zeleninu, ovoce a další zdravé potraviny.

Základ hubnutí

Základem jakéhokoli snižování hmotnosti je přijmout méně kalorií, než tělo dokáže spálit. Proto je potřeba jíst stravu s proteiny (maso), zeleninu a ovoce. Tak si naplníte žaludek, ale přijmete jen málo kalorií, které pak můžete doplnit i pitím piva. Cvičení a dostatek pohybu je samozřejmostí. Nejlepší je například pořádná porce cyklistiky, kdy se pro občerstvení zastavíte u stánku s pivem.

Jde to, ale všeho s mírou!

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT