Když vás přepadne noční hlad – co si dát, abyste nepřibrali?

Největší hlad a chuť máte právě s přibližujícím se večerem? V takové chvíli jste ochotní jít ještě rychle do obchodu případně si doma připravit hostinu, která by vás přes den ani nenapadla. Večerní nebo také noční hlad je nejhorší, protože máte chuť na všechno, ideálně to, co je nezdravé, tučné a vašemu tělu rozhodně neprospívá. Noční hlad není něco, co je nenormální. Občas se objeví a je na vás, jak se s ním poperete. Můžete si samozřejmě dát zeleninu, těsně před spaním nebo během usínání vás přepadne hlad a co víc, často neusnete právě kvůli němu.

Proč se objevuje noční hlad?

Obvykle se noční hlad objeví proto, že jste během dne nejedli tak, jak máte. Dovolená, večírky, hektický den. Nestihnete se nasnídat, případně jen zhltnete koblihu či něco jiného, co koupíte v první pekárně. Právě takto vás přepadne noční hlad večer nebo v noci, kdy nevíte, co byste snědli. Někdy se tomu může říkat také vlčí hlad. Nemusíte se do rána trápit hlady, můžete vyzkoušet něco, co vám pomůže nepřibrat a ještě vás zasytí. Klíčem je nepřehnat to, dát si menší porci, která pomůže aktuálnímu hladu, ale nezasytí vás natolik, že poté nebudete moci několik hodin s plným žaludkem usnout.

Zkuste hlad ošálit vodou

Dejte si vodu s citronem, případně minerální vodu s citronem a skořicí. Právě poslední zmíněná skořice umí snižovat hladinu glukózy v krvi. Někdy se říká, že hlad je převlečená žízeň, můžete to alespoň zkusit.

Ořechy

Můžete si dát pistácie, nepražené a nesolené. Také jsou dobré lískové oříšky nebo třeba mandle, které pomáhají usínání a celkově vám pomohou nepociťovat hlad.

Kus eidamu

Toho, který má nižší obsah tuku, ideálně do 30 %. Dejte si pár kostiček eidamu, dostanete do těla bílkoviny, zasytí vás a ještě dobře chutná. K tomu můžete přidat výše zmiňované ořechy a večerní svačinka je na světě.

Kousky krůtího masa

Právě krůtí maso je dobré a to ve chvíli, kdy se připravuje na spánek. Obsahuje totiž tryptofan, který napomáhá v těle produkci melatoninu a serotoninu.

Losos

Případně můžete vyměnit krůtí maso za lososa, který vám také bude chutnat. Přidejte kus ledového salátu, zatočte a máte rychlou svačinku, která zasytí, ale zbytečně vám nezkazí hubnutí. Rozhodně je krůtí maso či losos lepší než pytlík chipsů nebo čokoládová tyčinka.

Nepřehlédněte: Běh nebo chůze – co bude lepší a pomůže k hubnutí?

Švestky

Jsou ideálním zdrojem vitamínu B, hořčíku, vápníku a také obsahují melatonin, tedy pomocníka pro lepší a klidnější spánek. Když máte večer hlad, dobrou variantou jsou třeba také švestky.

Bílý jogurt se skořicí

Bílý jogurt, který obsahuje minimum tuku je dobrým pomocníkem. Přidejte si do něj například skořici, která má vliv na hladinu cukru v těle. Můžete také přidat trochu ovoce – třešně nebo třeba švestky.

Autor: Zuzana Žáková
ZAVŘÍT