Klíšťata už jsou aktivní. Víte, jak je správně odstranit?

Hmyz obecně nepatří mezi oblíbené živočichy. Nejrůznější komáři, ovádi či vosy nám pobyt v přírodě dokáží v jarních a letních měsících velmi znepříjemnit. Dalším velmi problematickým zástupcem hmyzí rodiny jsou klíšťata. Bohužel podle nejrůznějších studií některé oblasti České republiky dokonce patří, co se týče výskytu klíšťat, k nejpostiženějším v celé Evropě. Vyplatí se tedy vědět, jak se proti klíšťatům účinně bránit a jak se jich v případě přisátí co nejlépe zbavit.

Co nejdříve se důkladně prohlédněte

Pokud se i přes veškerou vaši snahu stane, že si domů z procházky klíště přinesete, je důležité, zda se vám ho podařilo odhalit co nejdříve. Proto také odborníci doporučují, abyste se po pobytu v přírodě následně důkladně prohlédli a rovněž vyklepali veškeré oblečení. Klíšťata mohou přenášet nejrůznější nemoci a u některých se dá riziko infekce velmi snížit právě tím, že klíště odstraníte co nejdříve.

Klíšťata se mohou na naší kůži uchytit téměř kdekoli, přesto ale existují místa, kterým dávají přednost. Jsou to především ty oblasti, kde je naše kůže jemnější a slabší, tedy například podpaží, třísla, podkolenní jamky či oblast za ušima. Zde se jim totiž uchycuje nejsnadněji.

Rozšířené mýty v podobě líhu, mýdla či sirek

Mezi lidmi koluje mnoho nejrůznějších mýtů o tom, jak nejvhodněji klíště odstranit. Mezi ty nejvíce rozšířené patří například jeho udušení pomocí lihu, mýdla, oleje či spálení sirkou. Ani jedna z těchto možností není ale podle odborníků správná, naopak jsou spojeny s řadou rizik. Dusící se klíště totiž může do vašeho krevního oběhu vypustit ze svých útrob více potenciálně nebezpečných látek a může se zároveň v rámci sebezáchovy snažit do vaší kůže proniknout ještě hlouběji.

Speciální pinzeta

Dalším mýtem a častým předmětem sporu je i to, zda je vhodné klíště odstraňovat po směru či proti směru hodinových ručiček. Správná není ani jedna metoda. Lékaři totiž doporučují odstraňování klíštěte pomocí speciální pinzety. Ta je vyrobená tak, že minimalizuje nebezpečí toho, že během vytahování klíštěti tak zvaně utrnete hlavičku nebo že ho zadusíte. Stačí pomocí pinzety klíště opatrně zachytit co nejblíže kůži a za pomoci lehkých pohybů ze strany na stranu ho vytahovat směrem vzhůru. Klíště takto uvolní kusadla a vy ho následně vytáhnete. Následně už stačí ranku jen zlehka vydezinfikovat.

Nejen borelióza či encefalitida

To ale neznamená, že na to, že jste měli klíště, v následujících dnech úplně zapomenete. Naopak místu, kde jste klíště měli, byste měli ještě po několik následující týdnů věnovat zvýšenou pozornost. Důvodem je především to, zda se v místě nevytvoří skvrna, která je typická pro boreliózu. Nepodceňujte ani případné další zdravotní potíže, jako je teplota či zvýšená únava, i ty mohou s klíštětem souviset. Dvěma nejčastějšími onemocněními, která klíšťata přenášejí, jsou encefalitida a lymská borelióza. Nejsou však jedinými, kromě nich totiž přenášejí i méně známou ehrlichiózu, bartonelózu, babesiózu nebo rickettsiózu.

Zdroj: cdc.gov, mayoclinic.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu