Kontrolujte svá ňadra pravidelně. Předejdete vážnému onemocnění

Kontrolu ňader provádí ženám na vyžádání gynekologové. Běžné prohlídky se ale pohybují v řádu několika měsíců a za takovou dobu se může nepozorovaně objevit nebezpečný nádor. Proto je třeba, abyste svá ňadra kontrolovaly i samostatně. Proces je rychlý a jednoduchý.

Prohlížejte se v zrcadle

Stoupněte si rovně před zrcadlo a svlékněte si celý vršek. Ruce svěste dolů tak, abyste se cítily pohodlně. Nakonec pozorujte, zdali některé z ňader nemá neobvyklou velikost nebo barvu. V této poloze bývají začínající nádory téměř nepozorovatelné, proto je třeba přistoupit k druhému kontrolnímu kroku.

Zvedněte ruce

Ruce vytáhněte dlaněmi vzhůru a pomalu se před zrcadlem otáčejte. V takové poloze jsou ňadra více napnutá a může být viditelnější i menší nedostatek. Stejně tak věnujte pozornost i spodní straně prsů. Pokud jsou větší, nadzvedněte je a přesvědčte se, zdali je i spodní strana v pořádku.

Použijte kontrolu hmatem

Pokud vizuální prohlídka nic neodhalila, přistupte k prohmatání, které by mělo být precizní. Postupujte kousek po kousku z jedné strany na druhou a poté od spodní části k horní. Krouživými pohyby přejíždějte po ňadru tak, aby to pro vás nebylo bolestivé, aby byly jste schopné nahmatat případnou bulku. Nejprve dělejte jen malé kruhy a později větší. Když vám některé místo bude připadat bolestivé, neváhejte a vše nahlaste urychleně svému lékaři.

Stejný proces provádějte také v poloze, kdy budete ležet, a ňadra se vám uvolní. Pokud máte s krouživými pohyby problém, zkuste použít chladivý gel, olej nebo provádějte kontrolu pod vodou ve sprše.

Lékaři vám vždy poradí

Když si všimnete něčeho podezřelého, nikdy před lékařem nemějte zábrany. Pokud je nádor zhoubný, mohl by vám přivodit opravdové potíže. Raději se s každou abnormalitou hned svěřujte a neváhejte si sjednat schůzku o něco dříve, než jste byli domluveni.

Zdroje: www.breastcancer.cz

Autor: Tereza Málková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu