Koronavirus, ochranné prostředky a životní prostředí. Co odhalily výzkumy?

Osobní ochranné prostředky, jako jsou zejména roušky, respirátory a rukavice, jsou již řadu měsíců našimi nezbytnými pomocníky v boji s pandemií koronaviru. Zkuste se zamyslet nad tím, kolik jste jich například pouze za poslední měsíc spotřebovali vy osobně. A pak k tomu přidejte nemocnice a více než sedm miliard obyvatel. Používání těchto ochranných pomůcek lidstvu zcela jistě pomáhá, ale jaký dopad mají miliony roušek, rukavic, respirátorů a dalších prostředků na životní prostředí?

Co vše se považuje za ochranné prostředky?

Nedávno zveřejněná studie se zaměřila na to, jakým způsobem se v důsledku pandemie COVID-19 zvýšilo množství odpadu, které souvisí s osobními ochrannými prostředky. Mezi tyto prostředky byly počítány roušky a respirátory, rukavice, obličejové štíty, ochranné brýle a ochranné oděvy, jako jsou například speciální pláště. Obecně se doporučuje, aby politická opatření související s pandemiemi zahrnovala také pravidla pro nakládání s odpadem z osobních ochranných pomůcek. To by do budoucna mohlo pomoci snížit negativní dopady na životní prostředí způsobené špatným nakládáním s těmito prostředky.

Největším problémem jsou roušky

Tato studie se zabývala konkrétně změnami v množství těchto odpadků od září 2019 do října 2020 v souvislosti s doporučeními a oznámeními Světové zdravotnické organizace a politikami a právními předpisy přijatými v jedenácti zemích. Těmito zeměmi byla Francie, Německo, Belgie, Nizozemsko, Španělsko, Spojeného království, Švédsko, Spojené stáry americké, Kanada, Austrálie a Nový Zéland.

Ke sběru dat byla použita speciální aplikace Litterati. Od 30. ledna 2020, kdy Světová zdravotnická organizace vyhlásila pandemii COVID-19, výzkumníci zaznamenali samozřejmě prudký nárůst množství odpadků souvisejících se všemi typy osobních ochranných prostředků. Zajímavý byl především nárůst odpadu obličejových roušek, množství jejich odpadu se zvýšilo 84krát ve srovnání s úrovní před pandemií. Množství odpadu souvisejícího s rukavicemi zaznamenalo počáteční nárůst a poté pokles na přibližně dvojnásobek úrovně před pandemií.

foto: MZP

Co bude dál?

Do budoucna je velmi důležité zaměřit se na opakovaně použitelné osobní ochranné prostředky a jejich správnou ekologickou likvidaci. Z nebezpečí, která byla uvedena, uveďme například alespoň to, že nesprávně zlikvidované ochranné prostředky napomáhají šíření patogenů a jsou velkou zátěží pro životní prostředí, prostředky mohou ucpat kanalizační systémy a znečistit potoky a řeky či představovat nebezpečí udušení nebo zamotání pro zvířata.

Zdroj: nature.com, who.int, industrialfireworld.com, sciencenewsforstudents.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu