Koronavirus se nevzdává. Poznejte jeho nebezpečné mutace

Svět čelí pandemii, která ohrožuje nejen lidské zdraví, ale také ekonomiku a hospodářství. V některých místech to vypadá, jako kdyby se zastavil čas. Jakmile odborníci vynesou na veřejnost účinnou vakcínu, virus zmutuje a útočí jinak, než bylo obvyklé. Nyní existuje již několik známých mutací.

Exotické mutace

Na Evropany mohou děsivě působit mutace, jako je Brazilská nebo Jihoafrická. Virus, který změnil svou povahu v Brazílii, se brzy dostal do východních zemí. Tam ovšem odborníci rychle uvedli na pravou míru, že se nemusíme obávat. Dostupná vakcinace je totiž připravena i na tuto mutaci.

Odborníky děsí hlavně spojení různých mutací

Při zkoumání Jihoafrické mutace byli ale odborníci zděšeni. Ukázalo se totiž, že virus v této podobě útočí nejen na nám známé rizikové skupiny, ale i na zdravé a zdánlivě odolné jedince. To by mohlo způsobit opravdový kolaps ve zdravotnictví. Vir je v této podobě mnohem silnější a na zdraví starších jedinců může mít zásadní vliv. Nebezpečí tkví také v možnosti spojení několika mutací v jednu silnější. Takovou mutací by mohly onemocnět i děti ve školách, které jsou jak se zdá proti běžnému koronaviru odolnější.

Britská mutace

Jakmile se Evropa setkala s prvními případy mutace viru z Velké Británie, okamžitě uzavřela veškeré cesty a přerušila spojení. Virus se v této podobě totiž šíří mnohem rychleji. To znamená, že by v městské hromadné dopravě, ve škole nebo například kancelářských prostorách mohla dojít k hromadnému nakažení, i přes dodržování všech vládních nařízení. Ta zatím určovala bezpečnou vzdálenost na dva metry, což se ovšem této mutace netýká.

Mutace z velkoměsta

Tzv. Newyorská mutace nejdříve epidemiology vyděsila, ale nakonec se ukázalo, že je stejně škodlivá, jako běžný koronavirus. Šíří se o něco rychleji, takže byly doporučeny větší rozestupy a výraznější omezení sociálního kontaktu.

Zdroj: BBC.com

Autor: Tereza Málková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu