Koupání v přírodě podle Ministerstva zdravotnictví. Je zdravé nebo škodlivé?

Koronavirus v posledním období značně ztížil možnost cestování. Opatření, která byla zavedena, jsou pro mnoho lidí složitá, a tak se raději vydávají ke zdejším rybníkům a jezerům než za exotikou k moři. Koupání v takových vodách ale nemusí být vždy bezpečné, proto se vyplatí znát rady Ministerstva zdravotnictví, abyste se vyhnuli nepříjemným zdravotním komplikacím.

Zkontrolujte si kvalitu vody ještě před koupáním

Kvalita vody se v závislosti na okolních podmínkách velmi často mění. Proto nestačí sledovat jen jedinou roční zprávu, ale vždy aktuální stanovisko Ministerstva zdravotnictví. Instituce tak vytváří přehledné seznamy, kde si můžete prohlédnout kvalitu vody podle období a lokality.

Aktuální situace

Zákazy jsou vydávány jen ojediněle. Z měření, které proběhlo naposled v červenci letošního roku, ale vyplívá, že již teď jsou některé lokality pro koupání zcela nevhodné, a to hlavně z důvodu nadměrného výskytu sinic, mikrobiologického znečištění, ale dokonce i kvůli výskytu původců viru cerkáriové dermatitidy.

Cerkáriová dermatitida

Větší nebezpečí hrozí hlavně jedincům, kteří mají oslabenou kožní bariéru. V případě cerkáriové dermatitidy vzniká u postiženého podle Státního zdravotního ústavu mnoho jasných signálů na kůži. Zarudnutí, puchýře a svědivá pokožka vydrží i několik dní. Tento stav není životu nebezpečný, ale zbytečně vyvolává silnou reakci imunity a způsobuje nepříjemné kožní obtíže.

Sinice

Řasy a sinice jsou ve vodě často důležité. Pro lidské zdraví už ale přínosné nejsou, právě naopak. Vodní plochy jsou většinou pokryté zeleným povlakem a v takové chvíli se koupání raději vyhněte. U jedinců s kvalitní kůží se nemusí sinice nijak projevit, ovšem u alergiků je situace jiná. Pálení očí, rýma, ale i bolest hlavy a zažívací obtíže vás mohou obtěžovat i po krátkém koupání. Vždy se proto ihned vysprchujte a v místech, kde je nadměrný výskyt sinic se koupání vyhněte.

Státní zdravotní ústav upozorňuje hlavně na vodní plochy, kde se nacházejí vodní květy. Právě v takové lokalitě je totiž nejčastější výskyt sinic a řas.

Zdroj: mzcr.cz, szu.cz

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu