Koupete se rádi? Seznamte se s nejčastějšími chybami, které dělá téměř každý z nás

Málokdo z nás si dovede představit, že by se každý den nekoupal, nesprchoval či nepoužíval mýdlo. Víte však, jaké jsou nejčastější chyby, které děláme během naší hygieny? Možná vás překvapí, co všechno děláme špatně. Připravili jsme pro vás seznam toho, na co byste si měli dávat pozor.

Koupete se příliš často

Sprchování či koupání každý den může být jakýmsi zvykem, ale pokud nejste špinaví nebo zpocení, sprše se můžete vyhnout. Proč? Při mytí se z pokožky odstraňuje přirozený kožní olej a bakterie, což často způsobuje, že je pokožka suchá a svědí. Kromě toho se přes popraskanou kůži mohou do těla dostat škodlivé bakterie.

Používáte nesprávná mýdla

Antibakteriální mýdla mohou zabít až příliš mnoho bakterií, mezi které patří i ty dobré pro naše tělo. A právě kvůli tomu se pak vystavujeme riziku, že do těla vstoupí bakterie, které budou odolné vůči antibiotikům. Také příliš agresivní mýdla mohou naši pokožku vysušit, proto vybírejte ta spíše jemná s přidanými oleji a zvlhčovadly. Pokud máte ekzém nebo citlivou pokožku, vyhýbejte se těm parfémovaným.

Ručník nenecháte pořádně vysušit

Vlhké ručníky jsou živnou půdou pro bakterie, kvasinky, plísně a viry. Takto špinavým ručníkem si snadno můžete zavést infekci či kvasinku do těla. Chcete-li tomu zabránit, vyměňte nebo vyperte ručník alespoň jednou týdně a ujistěte se, že mezi jednotlivým sprchováním pořádně vyschne.

Špatně zacházíte s mycí houbou

Houby na mytí jsou sice skvělé pro dokonalé umytí, ale jsou také ideálním úkrytem pro bakterie. Mycí houby byste měli čistit každý týden, stačí je namočit na několik minut do roztoku s octem. Po každém mytí ji pořádně propláchněte a dejte na místo, kde vyschne. Přírodní houbičky byste měli vyměnit alespoň každé 3 až 4 týdny, ty plastové každé 2 měsíce.

Sprchujete se příliš dlouho horkou vodou

Kdo by nemiloval dlouhé horké sprchy, zvláště v zimě, ale právě horká voda mnohem více odstraňuje z těla přírodní oleje. Chraňte svou pokožku tak, že sprchu neprotáhnete na déle než pět minut, a to vlažnou vodou.

Nepřehlédněte: Tetování aneb jaké neduhy doprovází tento trend moderní doby?

Vlasy zbytečně vysušujete

Pokud patříte mezi ty šťastlivce a vaše pokožka hlavy není mastná, pravděpodobně si nebudete muset vlasy umývat každý den. Abyste své vlasy příliš nevysušovali, myjte je co nejméně.

Nedbáte bezpečnosti

Každý rok se během koupání nebo sprchování zraní nespočet lidí. Proto je dobré do vany umístit protiskluzové rohože a držadla. Využijete je při vylézání z vany nebo ze sprchy.

Zapomínáte čistit sprchovou hlavici

Vaše sprchová hlavice je ideálním domovem pro bakterie, které milují růst v malých, vlhkých a tmavých otvorech. Bakterie během proudu vody mohou proniknout do vzduchu, co dýcháte. Proto při každém mytí koupelny nezapomeňte vyčistit i sprchovou hlavici.

Čtěte také: V nose tohoto muže rostl celý život zub, kvůli tomu trpěl zdravotními potížemi.

Nepoužíváte hydratační přípravky

Jelikož kůže po sprchování nebo koupeli vysychá, je potřeba ji pořádně hydratovat. Proto na ni hned aplikujte nějaký hydratační přípravek.

Přeháníte to s mýdlem

Ne všechny oblasti těla vyžadují mýdlo. Mezi ně patří podpaží, slabiny, nohy, ruce a obličej. Použitím mýdla na vagínu by mohlo způsobit podráždění a narušení rovnováhy přírodních bakterií, což může vést k bakteriální vaginóze.

Našli jste se alespoň v jednom bodě? Nebo si na všechny uvedené situace dáváte pozor?

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu