Kožní cysty a jak je bezpečně léčit?

Kožní cysta je hrudka naplněná tekutinou těsně pod kůží. Je to běžné a neškodné a bez léčby může zmizet. Může být obtížné zjistit, zda je hrudka cysta, nebo něco jiného, ​​co může vyžadovat léčbu. Měli byste proto navštívit praktického lékaře, pokud máte jakýkoli druh hrudky, aby mohl být správně diagnostikován.

Cysty jsou někdy zaměňovány s vředy nebo kožními abscesy. Vředy a abscesy jsou bolestivé soubory hnisu způsobené bakteriálními infekcemi.

Jak vypadá kožní cysta

Kožní cysta je kulatá boule ve tvaru kopule. Je žlutá nebo bílá, často s malou tmavou zátkou, skrz kterou byste mohli vytlačit hnis. Cysty mohou mít velikost od menší než hrášek, až po velikost několika centimetrů. Rostou pomalu. Kožní cysty obvykle nebolí, ale v případě infekce mohou být citlivé, bolestivé a zarudlé. Zapáchající hnis vycházející z cysty je dalším příznakem infekce.

Druhy kožních cyst

  • Epidermoidní cysty (jeden z hlavních typů) se běžně vyskytují na obličeji, krku, hrudníku, ramenou nebo kůži kolem genitálií. Postihují mladé a dospělé středního věku a jsou obzvláště časté u lidí s akné.
  • Pilární cysty – cysty, které se tvoří kolem vlasových folikulů. Často se nacházejí na pokožce hlavy. Tyto cysty obvykle postihují dospělé ve středním věku, většinou ženy.
  • Meibomické cysty – tvoří se na víčku.

Proč se tvoří cysty?

Některé buňky v horní vrstvě pokožky produkují keratin – protein, který dodává pokožce její sílu a pružnost. Za normálních okolností se tyto buňky pohybují objevují na povrchu kůže a samy přirozeně odumřou. Ale buňky se někdy mohou objevit i hlouběji v kůže, kde se množí a vytvářejí vak. Vylučují keratin do středu vaku, kde tvoří hustou žlutou pastu.

Ta může z cysty vytékat, pokud praskne. Kožní cysta se může vyvinout u každého, ale je pravděpodobnější, že ji budete mít, pokud jste prošli pubertou, máte akné v anamnéze nebo jste si poranili kůži (například pokud jste si poškodili vlasový folikul). Kožní cysty nejsou nakažlivé.

Co můžete udělat, pokud máte kožní cystu

Cysty jsou obvykle neškodné. Malé cysty, které nezpůsobují žádné problémy, můžete nechat být. Držení teplé látky na pokožce podpoří hojení cysty a zmírní případné záněty. Cystu hlavně nikdy sami nepraskejte. Pokud je infikována, riskujete šíření infekce, a navíc může znovu dorůst, pokud vak zůstane pod kůží.

Léčba kožní cysty od praktického lékaře

Pokud si myslíte, že je cysta infikována, navštivte praktického lékaře. Možná budete potřebovat antibiotika. Během odstranění cysty se k znecitlivění kůže používá lokální anestetikum. V kůži je vytvořen malý řez a cysta je vytlačena. Tento postup zanechá jizvu. Cysta může také dorůst zpět, zvláště pokud byla odstraněna z pokožky hlavy nebo šourku.

Zdroje: NHS, Healthline | foto: Wikimedia

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu