Krev dívky zmodrala, mohly za to léky na bolest zubů

Když 25letá dívka vyhledala lékařskou pomoc na pohotovosti pro své symptomy únavy, dušnosti, generalizované slabosti a změny barvy kůže, obdržela zprávu, kterou ani sami lékaři neočekávali – její krev nebyla červená.

Barva její krve byla modrá

Podivný případ dívky je uveden ve zprávě zveřejněné v New England Journal of Medicine. Podle zprávy přišla dívka na pohotovost s tím, že její kůže vykazovala modrý nádech. Její dechová frekvence byla také vysoká – 22 dechů (typická dechová frekvence pro dospělé v klidovém režimu je 8 až 16 dechů za minutu) a saturace kyslíkem byla 88 procent, což v podstatě znamená, že krev nebyla dostatečně okysličována (typická míra saturace kyslíkem je 95–100 procent).

Kvůli látce obsažené v léku od bolesti se její tělo neokysličovalo

Lékaři nakonec zjistili, že její krev byla modrá, a diagnostikovali stav zvaný methemoglobinémie. K tomu pacientka přišla kvůli lékům na bolest zubů. Lokální lék, který použila, obsahoval benzokain, lokální anestetikum nebo znecitlivující látku a účinnou látku, které se vyskytují u volně prodejných zubů a léků na opary.

Dívka není jediným případem

Není to poprvé, kdy byl produkt určený k úlevě od bolesti v ústech spojen s methemoglobinemií. Také jedna matka ve Virginii zažila hrůzný zážitek se svou patnáctiměsíční holčičkou, kdy jí podala zklidňující lék na bolest při růstu zoubků. Dítě přestalo reagovat a dýchat. Proto je dobré dětem mladším dvou let nepodávat volně prodejné léky obsahující benzokain.

Nepřehlédněte: Doktoři mu dávali 6 měsíců života. Muž svůj boj s vážnou nemocí ale nevzdal.

Právě ten může způsobit stav, při kterém se výrazně sníží množství kyslíku přenášeného krví. Tento stav nazývaný methemoglobinémie může být život ohrožující a vést až k úmrtí.

Pacientka se naštěstí uzdravila, byl jí podán lék, který pomáhá krev lépe rozvádět po těle. Nakonec se úplně uzdravila.

Text vychází z článku publikovaného na magazínu Live Science.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu