Krvácející dásně nepřehlížejte. Zaděláváte si na výrazné obtíže

Plivete běžně při čištění zubů do umyvadla krev? Neberte takovou skutečnost jako samozřejmost a zaměřte se na zdraví svých dásní. Pokud budete varovné signály přehlížet, může krvácení vést až ke ztrátě zubů, jejich nadměrné bolestivosti a dalším potížím.

Příčinu hledejte v zánětu

Příčin existuje hned několik. Nejčastější z nich je zánět dásní, který způsobuje špatná ústní hygiena. Mnoho lidí používá při čištění zubů příliš tvrdý kartáček v nevhodné velikosti, nezaměřují se na mezizubní prostory a opomíjí čištění jazyka. Bakterie pak v ústní dutině zůstávají a zanášejí dásně, jež pak trpí zánětem.

Paradentóza

Některý ze zánětů se nazývá také jako paradentóza. Bakterie se usazují na sklovině zubu, vytvářejí zubní plak a ohrožují okolní dásně. Při neřešeném zánětu se krvácení často stupňuje, zuby se stávají citlivými na chlad a teplo, což pacienta omezuje při konzumaci jídel i nápojů. Při takovém onemocnění je třeba vyhledat odbornou pomoc, zaměřit se na výběr měkkého a citlivého kartáčku a stejně tak zubní pasty bez chemikálií se složením, které dásně podporuje v regeneraci.

Nedostatek prospěšných látek

Vaše strava by měla být bohatá na vitamíny i minerály, které v těle zodpovídají za správný chod všech procesů. Někdy je ale problém například ve střevech, která vlivem kvasinkového onemocnění nejsou schopna všechny prospěšné látky vstřebat. Pak se jich v těle nachází nedostatek, a to se projevuje nejen na zdraví orgánů, ale také na kvalitě zubů a dásní.

Čistěte si zuby pravidelně

Nejlepším způsobem, jak preventivně zasáhnout proti krvácení dásní, je čistit si zuby alespoň dvakrát denně. Používejte také mezizubní kartáčky nebo zubní nit, jelikož obyčejný kartáček není schopen se dostat do všech míst. Výborným pomocníkem je v takovém případě i zubní sprcha, která je k dásním citlivá, ale přesto odstraní z mezizubních prostor všechen plak.

Zdroj: Dentalhealth.com, Healthline.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu