Krvácení po sexu: může se to stát. Jaké jsou důvodu tohoto nepříjemného stavu?

Stalo se vám někdy, že jste začala po nebo během sexu krvácet? Malé množství krve nebo slabé špinění je zcela v pořádku, existují důvody, kterých se nemusíte obávat. Ovšem jakmile je krvácení silnější, je na čase vyhledat svého gynekologického lékaře, který už sám řekne, zda je vše v pořádku.

Hormonální antikoncepce

Jedním z hlavních výhod hormonální antikoncepce je její schopnost regulovat menstruační cyklus u ženy. Ale jakýkoliv typ hormonální antikoncepce může po pohlavním styku vést ke špinění až lehkému krvácení. Obvykle se to stává při zavedení první antikoncepční tabletky, kdy se tělo snaží přizpůsobit. Příčinou může být i atrofie nebo vysychání vagíny (v důsledku toho může pohlavní styk způsobit krvácení).

V takovém případě je nejjednodušším řešením využít při sexu lubrikační gel. Koupit ho můžete v seshopu nebo v lékárně, vyrábí se v různých barvách a vůních a dokáže zintenzivnit váš orgasmus. Vyzkoušejte ho nejen při problémech s krvácením po sexu.

Sexuálně přenosné infekce

Sexuálně přenosné infekce mohou vyvolat mnoho nepříznivých příznaků a krvácení po sexu je určitě jedním z nich – zejména pokud infekce vede k zánětu děložního čípku, který se nazývá cervicitida. Velmi podrážděné hrdlo může třením začít krvácet. Chlamydie, kapavka a trichomoniáza mohou mít za následek cervicitidu, takže jakékoliv špinění může být způsobeno jednou z těchto běžných infekcí. I při slabším krvácení je lepší vyhledat svého lékaře.

Endiometrální polyp

Zní to děsivěji, než to je. „Polypy jsou jako slzy kapek tkáně, které se tvoří v reprodukčním traktu na děložním čípku nebo uvnitř dělohy,“ vysvětluje Dr. Gersh. Jsou benigní a jejich velikost se může pohybovat od několika milimetrů do několika centimetrů. Mohou se dostat z děložního čípku do vagíny, kde během sexu prasknou – což vysvětluje krvácení po sexu, protože polypy jsou napájeny mnoha krevními cévkami.

Fibroid

Děloha se skládá ze žlázové a svalové tkáně a fibroid je její nezhoubný výrůstek. Může být malý jako hrášek nebo větší než grapefruit a obvykle vyrůstá z děložní stěny. Spousta žen o nich ani netuší a většinou není nutná žádná léčba. Problémy mohou nastat, pokud je fibroid příliš velký. Pak je nutná operace. Tyto fibroidy jsou plné krve, tudíž při sexuálních hrátkách mohou začít krvácet.

Příčiny krvácení jsou naprosto přirozené, ovšem někdy může jít i o závažnější případy, jako je rakovina děložního čípku. Neberte své tělo na lehkou váhu.

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu