Které pracovní pozice ohrožují nejvíce ženské zdraví? Nová studie přinesla odpovědi.

Některá povolání pravděpodobně negativně ovlivňují zdraví ženského srdce více než jiná. Nová výzkumná studie American Heart Association’s (AHA) Scientific Sessions se tomuto tématu věnovala. Jaké jsou výsledky?

Riziková populace

Zejména u starších lidí jsou srdeční problémy rozšířeným zdravotním problémem. A zatímco vědci věnují pečlivou pozornost různým faktorům životního stylu, které mohou zvyšovat riziko srdečních chorob (nezdravá strava, nedostatek pohybu či kouření), je tu jeden rizikový faktor, až doposud opomíjený. Tím je zaměstnání. Studie prokázaly, že je možné spojit profesi vybraných žen se zvýšeným rizikem srdečních nebo jiných kardiovaskulárních chorob.

Některá zjištění

Jedna ze studií provedená v Japonsku zjistila, že lidé ve vedoucích pozicích, bez ohledu na odvětví, ve kterém pracují, čelí vyššímu riziku srdečních chorob. Mezi 16. a 18. listopadem se konala vědecká konference American Heart Association (AHA) ve Philadelphii, kde byl představen výzkum doplňující důkazy o tom, že určité typy práce mají souvislost s onemocněními srdce.

Průzkum u skupiny žen

Šetření se zúčastnilo více než 65.000 žen s průměrným věkem 63 let, u kterých už proběhla menopauza. Výzkumníci klasifikovali účastnice podle měření kardiovaskulárního zdraví AHA. Tyto metriky se zaměřují na faktory životního stylu jako je kouření, tělesná hmotnost, množství fyzické aktivity a způsoby výživy, plus zdravotní rizika, včetně hladiny cholesterolu v krvi a hodnot krevního tlaku. Výzkum vzal v potaz i 20 nejběžnějších povolání.

Nebezpečná zaměstnání

Téměř 13 % žen ve skupině mělo zhoršené kardiovaskulární zdraví. Zde se našla souvislost mezi konkrétním zaměstnáním a zvýšeným rizikem srdečních potíží. Konkrétně u žen, které vykonávaly sociální práci, se zjistila o 36 % vyšší pravděpodobnost problémů se srdcem, než tomu je u jiných povolání. Také maloobchodní pokladní vykázaly o 33 % vyšší náchylnost ke kardiovaskulárním problémům. Pracovnice ve zdravotnictví a psycholožky měly zvýšené riziko o plných 16 %.

„Zdravá“ povolání

Vědecký tým ale našel také vztah mezi některými povoláními a nižším rizikem kardiovaskulárních zdravotních problémů. Například u makléřek a obchodních zástupkyň se zjistilo o 24 % nižší riziko srdečních potíží, než je běžné a administrativní asistentky měly toto riziko snížené o 11 %.

Velmi zajímavým závěrem výzkumu je, že vysoké riziko kardiovaskulárních onemocnění najdeme u skupiny žen, které poskytují zdravotní péči a které jsou pravděpodobně velmi dobře informovány o zdravotních rizikových faktorech, které zvyšují riziko srdečních onemocnění!

Autor: Lenka Svobodová

#kvíz 1 / 1 | O kolik % se u makléřek a obchodních zástupkyň se zjistilo nižší riziko srdečních potíží?

O kolik % se u makléřek a obchodních zástupkyň se zjistilo nižší riziko srdečních potíží?

if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu