Které věci byste nikdy neměli říkat někomu, kdo trpí panickým záchvatem

Když se u někoho projeví panický záchvat, své pocity a příliv strachu nedokáže ovládat. Srdce začne bít jako na poplach a dotyčný nemůže popadnout dech. Možná zrovna máte tendenci s nemocným zatřást nebo ho utěšit slovy, musíte si však uvědomit, co jeho situaci může nepříznivě ovlivnit.

„Přestaň“

Kdyby svůj panický stav dokázal člověk zastavit, udělal by to. Ale během panického záchvatu si tělo myslí, že je v bezprostředním nebezpečí a musí najít způsob, jak přežít. Logika mozku se vypne a do popředí se dostává emoční centrum mozku – člověk nedokáže racionálně myslet.

„Jsi v pořádku“

Nemocná osoba ale ve skutečnosti v pořádku není.  Mít záchvat paniky způsobuje tolik tísně, že člověk nemůže ovládnout svou reakci. Strach, co postižený pociťuje, se může rovnat strachu, jako by vám někdo namířil pistoli k hlavě. Často se také stává, že lidé kolem něj si ani neuvědomují, že dotyčný zrovna prochází záchvatem paniky, protože své příznaky dokáže maskovat.

„Nemůžeš se uklidnit?“

Záchvaty paniky se objevují z ničeho nic a mohou trvat pár minut nebo i déle. Osoba, která pravidelně těmito záchvaty trpí, se je může posléze naučit zvládat pomocí terapeuta. Tak, jak jsme psali v předchozích bodech, člověk by se rád uklidnil, ale bohužel mu to nejde.

„Neboj se“

Jestliže někomu podáte odpověď ve formě rozkazu, například „Neboj se“ nebo „Nemysli na to“, můžete panický záchvat ještě zhoršit. Kdykoliv totiž řekneme našemu mozku, aby o něčem nepřemýšlel nebo se nebál, dojde k tomu, že momentální strach a úzkost ještě více zdůrazníme.

„Hlavu vzhůru“

Když někomu řeknete, aby byl silný nebo aby nezoufal, pro něj to znamená, že je slabý nebo nedokáže zvládnout své emoce. Tyto druhy komentářů situaci jen zhoršují.

Víte, co o vašem zdraví mohou vypovědět vlasy?

Postupem času můžete svými špatnými povzbuzeními narušit vztah s tím, kdo úzkostmi trpí. Takže jen to, že tam stojíte a jste vedle něj, mu velmi napomáhá k uklidnění.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu