Kvůli chrápání může hrozit i rozvod

Mlaskání, třesení, šťouchání… vše marné. Na rozdíl od toho, kdo chrápe, především vy jste ti, kdo se nevyspí. Jak udělat, aby spánek byl příjemným odpočinkem pro oba partnery, na to se podíváme v tomto článku.

Chrápání se nepovažuje za nikterak závažné onemocnění, i když ve skutečnosti o onemocnění jde. A představte si, že chrápání partnera patří k 10ti nejčastějším důvodům pro rozchod či rozvod! Možná i proto, že chrápání má podstatný vliv na ztrátu libida, takže ve finále ovlivňuje i váš milostný život.

Vyspat se potřebujete oba

Chrápání vzniká vibrací ochablého měkkého patra. Vy nespíte vůbec, a i když máte pocit, že chrápající vedle vás spí jako miminko, tak úplně tomu není. Jakmile zamlaskáte, promluvíte nebo druhým zatřesete, většinou se ihned vzbudí. V důsledku to znamená, že se nevyspíte ani jeden.

Na trhu seženete látky proti chrápání, které se aplikují právě na měkké patro, aby vytvořily na sliznici povlak a chrápání tak omezily.

Spreje, kapky, oleje

Volně prodejné přípravky proti chrápání jsou snadno dostupné. I když, bohužel, příčiny chrápání neřeší, sliznici zvlhčí a vibrace měkkého patra zmírní – ale pouze při lehčích formách chrápání. Eukalyptus a mateřídouška čistí dýchací cesty a snižují otoky i vibrace v hrdle. Nebo zkuste před spaním užít 2 lžíce olivového oleje, ten má účinky stejné.

Co ještě by mohlo zabrat?

  • rozhodně pomůže spaní na boku, nikoli na zádech, ideálně za pomoci anatomického polštáře (doporučuje se také na pyžamové kalhoty přišít zadní kapsu a vložit do ní tenisák, pak se opravdu na zádech spát nedá)
  • polštář vyplněný bylinkami, nejlépe ostropestřcem či mátou
  • pootevřené okno
  • zvlhčovač vzduchu
  • pokojové rostliny, které čistí vzduch (filodendron, dracéna, břečťan či zelenec)
  • pravidelná inhalace horké vodní páry
  • dodržování pitného režimu
  • minimálně 4 hodiny před spaním žádný alkohol!

Moderní lékařské metody

Jde o malé zákroky trvající pár minut a obvykle opravdu zabírají!

Laserová uvuloplastika

Provádí se ambulantně a v lokálním znecitlivění. Podstatou metody je, že lékař laserem upraví ochablé měkké patro včetně čípku. Tím se zvětší prostor pro průchod vzduchu při dýchání. Zákrok je prakticky bezbolestný, můžete se cítit trochu jako při angíně.

Radiofrekvenční termoterapie

Jedná se o asi 10 minut trvající zákrok na nosní sliznici. Provádí se též v lokální anestezii a je velmi účinný.

Rad, které se nabízejí proti chrápání, už bylo vyřčeno a vyzkoušeno opravdu mnoho. I my jsme se pokusili přispět „svou troškou do mlýna“ a přiblížit vám, jaké trendy ohledně chrápání kolují v dnešní době.

Samozřejmě trochu pomůže oddělená ložnice, ale co když odděleně spát nechcete? Pak vám nezbývá než vyzkoušet našich pár rad a tipů.

 

 

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu