Léčivá psychoterapeutická metoda, ezoterická kratochvíle nebo manipulace. Co vlastně o hypnóze víme?

Hypnóza je prý přirozeným stavem mysli, který každý z nás zažívá několikrát denně. Alespoň tak to říkají odborníci. Naše tělo i mysl fungují na principu přirozeného střídání rytmu aktivita – uvolnění. Hypnóza, jako prostředek terapeutické léčby, využívá naší schopnosti ponořit se hlubšího (změněného) stavu vědomí. V tom můžeme řešit potíže a mezení, které nás trápí. My všichni máme možnost využívat vnitřní zdroje důležité pro žádoucí změny.

Co se děje v mozku?

Jedná se o šamanskou metodu ezoteriků nebo jde o seriózní, vědecky podloženou metodu? Hypnoterapeuti, psychologové a neurologové přesně nevědí, jaké procesy se během hypnózy v mozku odehrávají, jisté ale je, že se během hypnotického stavu mění frekvence mozkových vln. Mozkové vlny se oproti normálu zpomalují a mozek je schopen přijímat informace a vjemy, aniž by prošly „kontrolním, racionálním vyhodnocením předního mozkového laloku.

Prvním úkolem hypnoterapeuta je dostat člověka do tohoto zpomaleného rytmu mozkové činnosti, k čemuž je potřeba důvěra mezi pacientem a terapeutem. Uvádění do hypnotického stavu se provádí různými způsoby – někdo používá hlas, kyvadlo, dotek… V této první fázi by se měl hypnotizovaný oddělit v tichosti a klidu od vnějších vzruchů. Informace přijímané v alfa hladině se do paměti zapisují velice spolehlivě a velmi pevně, jde o druh podprahového vnímání.

Kde je bod pomoci

V relaxačním stavu jsme naladěni nejen na přijímání informací, ale také na odbourávání nejrůznějších psychických bloků nebo na změnu určitých nežádoucích vzorců chování. A právě zde může terapeut pacientovi pomoci s depresemi, nespavostí, hubnutím, neurotickými stavy a podobně. Dobře provedená hypnoterapie razantně urychluje procesy v podvědomí. Zní to jako pohádka, ale svůj háček hypnoterapie má.

Ten tkví v tom, že stejně jako dobrý trenér vás navede, ale při řešení problému za vás stejně nikdo nic neudělá. Bohužel, zázraky ani magie se v hypnóze nedějí, vytrvat v novém vzorci chování vyžaduje zapojení vaší vůle. Hypnózou si můžete posílit sebevědomí a motivaci něco změnit či se naučit (odnaučit), zapracovat na změně chování, ale nic víc.

Mýty o hypnóze

  • Do hypnózy nelze uvést každého

Podle nových výzkumů se do transu dostane asi 90 % lidí. U jedinců s abnormálně nízkou inteligencí se to nedaří.

  • Hypnóza je pro některé lidi nevhodná, nebezpečná

Jediné, co může vyvolat nevhodnost hypnózy, je nezkušený nebo chybující terapeut.

Víc toho o hypnóze v současné době nevíme. Ale pokud funguje a má pozitivní výsledky, proč ji nevyzkoušet na vlastní kůži?

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu