Léčivá psychoterapeutická metoda, ezoterická kratochvíle nebo manipulace. Co vlastně o hypnóze víme?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
hypnóza (zdroj foto: sleepfoundation.org)

Hypnóza je prý přirozeným stavem mysli, který každý z nás zažívá několikrát denně. Alespoň tak to říkají odborníci. Naše tělo i mysl fungují na principu přirozeného střídání rytmu aktivita – uvolnění. Hypnóza, jako prostředek terapeutické léčby, využívá naší schopnosti ponořit se hlubšího (změněného) stavu vědomí. V tom můžeme řešit potíže a mezení, které nás trápí. My všichni máme možnost využívat vnitřní zdroje důležité pro žádoucí změny.


Co se děje v mozku?

Jedná se o šamanskou metodu ezoteriků nebo jde o seriózní, vědecky podloženou metodu? Hypnoterapeuti, psychologové a neurologové přesně nevědí, jaké procesy se během hypnózy v mozku odehrávají, jisté ale je, že se během hypnotického stavu mění frekvence mozkových vln. Mozkové vlny se oproti normálu zpomalují a mozek je schopen přijímat informace a vjemy, aniž by prošly „kontrolním, racionálním vyhodnocením předního mozkového laloku.

Prvním úkolem hypnoterapeuta je dostat člověka do tohoto zpomaleného rytmu mozkové činnosti, k čemuž je potřeba důvěra mezi pacientem a terapeutem. Uvádění do hypnotického stavu se provádí různými způsoby – někdo používá hlas, kyvadlo, dotek… V této první fázi by se měl hypnotizovaný oddělit v tichosti a klidu od vnějších vzruchů. Informace přijímané v alfa hladině se do paměti zapisují velice spolehlivě a velmi pevně, jde o druh podprahového vnímání.

Kde je bod pomoci

V relaxačním stavu jsme naladěni nejen na přijímání informací, ale také na odbourávání nejrůznějších psychických bloků nebo na změnu určitých nežádoucích vzorců chování. A právě zde může terapeut pacientovi pomoci s depresemi, nespavostí, hubnutím, neurotickými stavy a podobně. Dobře provedená hypnoterapie razantně urychluje procesy v podvědomí. Zní to jako pohádka, ale svůj háček hypnoterapie má.

Ten tkví v tom, že stejně jako dobrý trenér vás navede, ale při řešení problému za vás stejně nikdo nic neudělá. Bohužel, zázraky ani magie se v hypnóze nedějí, vytrvat v novém vzorci chování vyžaduje zapojení vaší vůle. Hypnózou si můžete posílit sebevědomí a motivaci něco změnit či se naučit (odnaučit), zapracovat na změně chování, ale nic víc.

Mýty o hypnóze

  • Do hypnózy nelze uvést každého

Podle nových výzkumů se do transu dostane asi 90 % lidí. U jedinců s abnormálně nízkou inteligencí se to nedaří.

  • Hypnóza je pro některé lidi nevhodná, nebezpečná

Jediné, co může vyvolat nevhodnost hypnózy, je nezkušený nebo chybující terapeut.

Víc toho o hypnóze v současné době nevíme. Ale pokud funguje a má pozitivní výsledky, proč ji nevyzkoušet na vlastní kůži?

Autor: Michaela R.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat