Léčivé účinky barev a léčba barevným světlem

Již ve staré Číně lékaři věděli, že používání barev a světla dokáže organismus uvést do rovnováhy a doplnit chybějící energii, ať už tělesnou, duševní, duchovní či emocionální. Tato velmi zajímavá metoda, takzvaná chromoterapie, používá několik základních barev.

Každý barevný paprsek má svou vlastní energii a působí na konkrétní část těla. Světelné paprsky totiž pronikají do našeho organismu a vyvolávají určité reakce, léčivé impulzy, které blahodárně působí při léčbě různých poruch tělesných či duševních.

Prokázalo se, že chromoterapie má skutečně mnoho pozitivních výsledků a může skvěle sloužit jako podpůrná terapie ke klasickým léčebným postupům.

Barevné světlo

Existují různé způsoby, jak barevné světlo používat. Jde například o ozařování barevným světlem. Tuto metodu používali lidé už ve starověku, kdy sluneční paprsky filtrovali přes sklo nebo křišťál. Dnes si můžete pořídit různé druhy svítidel. Barevný filtr se pak přiloží na postižené místo a prosvěcuje se žárovkou.

Barevné dýchání

Barevné dýchání je nejlepší provádět v přírodě, případně doma u otevřeného okna. Stoupněte si nebo sedněte mírně rozkročmo. Špičku jazyka si opřete o vrchní patro za předními zuby. Pomalu nadechujte nosem, přitom počítejte do pěti. Na 20 vteřin zadržte dech. Poté zvolna vydechujte ústy a znovu počítejte do pěti. Při nádechu si představujte, jak se celé vaše tělo plní barevným odstínem, který odstraňuje veškerou nerovnováhu.

Barevné brýle

Očima vnímáme barevné paprsky, které se uvnitř těla energeticky mění a působí na mozek jako elektromagnetické vlnění o určitých frekvencích. Tímto způsobem dochází k pozitivním reakcím, které vytvářejí harmonii a přispívají k celkové regeneraci. Cvičení se provádí každý den zhruba 15 minut, dejte však pozor, aby oko bylo danou barvou celé obklopené a nerušily vás například barvy v místnosti – ideální jsou barevné brýle.

Barevně ozářená voda

Jedná se asi o nejstarší způsob použití chromoterapie, dodnes ji využívají indičtí lékaři, kteří praktikují ájurvédskou medicínu. Princip spočívá v tom, že se postaví na slunce zabarvená skleněná nádoba obsahující čistou vodu. Přitom dojde k procesu, kdy sluneční paprsky nabijí vodu vlastnostmi té barvy, jakou má zvolená nádoba. Nabitá voda pak pomáhá při jednotlivých zdravotních potížích.

Léčivé vlastnosti jednotlivých barev

Červená

Podporuje fyzickou i psychickou aktivitu, probouzí smyslnost, potlačuje depresivní nálady a melancholii. Působí také proti křečím, povzbuzuje srdce a reguluje krevní tlak.

Oranžová

Přináší radost ze života, zabraňuje depresím, podporuje intelektuální schopnosti, stimuluje krevní oběh a urychluje látkovou výměnu.

Žlutá

Navozuje pocit bezpečí. Čistí kůži a odstraňuje z těla toxiny. Zpevňuje tkáně a napíná pokožku.

Zelená

Působí pozitivně proti neurózám a proti bolestem srdce v důsledku chronického stresu. Pomáhá též při únavě a nespavosti.

Modrá

Přináší zklidnění, uvolnění, zmírňuje bolesti hlavy a krku, pomáhá při potížích s klouby. I tato barva se doporučuje při neurózách a pocitech strachu.

Fialová

Odbourává stres a napětí, má očistné účinky, pomáhá při hojení ran a povzbuzuje proudění lymfy.

Bílá

Na podzim či v zimě nahrazuje sluneční světlo a vyrovnává nedostatek energie. Povzbuzuje tvorbu serotoninu a pozitivně působí na srdce a krevní oběh.

Barvy nám mohou pomoci, a to především v oblasti psychické nerovnováhy a nerovnováhy v energetických systémech těla (proudění krve a lymfy). V poslední době se o chromoterapii příliš nemluví, to ale neznamená, že by se na ni zapomnělo. Zkuste si některou z uvedených metod doma a uvidíte sami.

 

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu