Leidenská mutace jako komplikace užívání hormonální antikoncepce

Faktor V — Leiden, známý jako leidenská mutace, zvyšuje riziko hluboké žilní trombózy. To je velkou hrozbou zejména pro ženy, které užívají hormonální antikoncepci obsahující estrogeny. Vzhledem k tomu, jak velké procento žen se pro tento typ antikoncepce rozhodne, je důležité o tomto onemocnění mluvit.

Leidenská mutace

Lidé s tímto onemocněním se potýkají s až pětkrát větším rizikem vzniku hluboké žilní trombózy. Sama o sobě tato mutace není tak nebezpečná, ovšem ovlivnit ji může několik různých faktorů, které její projevy zhorší. Patří mezi ně zejména užívání hormonální antikoncepce nebo kouření. V takovém případě pak hrozí tvorba krevních sraženin, které mohou být životu nebezpečné, následkem totiž může být plicní embolie, mozková mrtvice nebo srdeční infarkt. Právě proto by se ženy měly před nasazením hormonální antikoncepce nechat vyšetřit, aby později nedošlo k vážným problémům.

Užívání antikoncepce

Při leidenské mutaci je třeba dávat velký pozor na výběr vhodné antikoncepce. Pro dívky a ženy s tímto onemocněním je vysoce nevhodná hormonální antikoncepce, jelikož většina pilulek obsahuje estrogen. Ten totiž ovlivňuje srážlivost krve. Velkým problémem je, že ženy mnohdy neví, že tuto mutaci mají, jelikož se sama o sobě neprojeví. Proto je nutné vyžádat si při gynekologické prohlídce také kontrolu krve, aby lékař mohl vyloučit riziko vzniku krevních sraženin. I přesto o jak nebezpečnou věc se jedná, mnohdy lékaři tomuto testu bohužel nevěnují pozornost.

Těhotenství

V těhotenství dochází k výrazným hormonálním změnám, i v tomto období se tedy zvyšuje riziko tvorby krevních sraženin. S leidenskou mutací může během těhotenství vznikat riziko potratu, preeklampsie či vysokého krevního tlaku. Pokud tedy nemáte jistotu, že tímto onemocněním netrpíte, je vhodné nechat se před plánovaným těhotenstvím vyšetřit. Ve většině případů je otěhotnění možné, ovšem je nutné bedlivě sledovat zdravotní stav ženy, aby nedošlo ke komplikacím.

Léčba

Pro tuto poruchu neexistuje přímá léčba. Lze tedy podávat léky pouze na zmírnění projevů. Lékaři často předepisují zejména léky na ředění krve, které mají předcházet tvorbě krevních sraženin. Mezi nejznámější léky patří warfarin a heparin. Nemusí to však být nutné, léčba je velmi individuální. Jestliže se u pacienta obtíže spojené s tímto onemocněním neprojeví, není nutné podávat žádné léky. Riziko hrozí především při hormonálních změnách nebo při operacích.

Leidenská mutace je velkým nebezpečím zejména u žen. Rozhodně byste neměli podceňovat vyšetření, které může předejít řadě různých komplikací. Jeden včasný test totiž může předejít ohrožení života, zejména v situacích jako je užívání hormonální antikoncepce nebo těhotenství.

Zdroj: www.webmd.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu