Lék proti malárii zachránil život muži nakaženým COVID-19

Světem se denně šíří zprávy o počtu nakažených a mrtvých. Ovšem jsou i ti, kteří svůj boj s koronavirem vyhráli. To si prožil i muž z Floridy, který tvrdí, že život mu zachránil lék proti malárii.

Koronavirus si nevybírá

Koronavirem si prošel i Rio Giardinieri z Floridy. Pro Los Angeles´Fox 11 uvedl, že bojoval s hroznou bolestí zad, hlavy, kašlem a velkou únavou po dobu pěti dnů poté, co se koronavirem nakazil na konferenci v New Yorku.

Rio Giardinieri byl převezen do regionální nemocnice Memorial v jižní Floridě na oddělení JIP. Prodělával vysoký stupeň zápalu plic, z toho důvodu musel být napojen na kyslík. Po více než týdnu mu lékaři oznámili, že nic víc dělat nemůžou, a tak se jednoho pátečního večera se svou ženou Giardinieri a třemi dětmi rozloučil. „Byl jsem v bodě, kdy jsem stěží dokázal mluvit, a dýchání bylo velmi náročné,“ řekl Giardinieri. „Opravdu jsem si myslel, že se blíží můj konec.“ popsal.

Zázrak na poslední chvíli

Jenže osud si to naplánoval jinak, jeho přítel mu zaslal článek o hydroxychlorochinu, léku na předpis, který se používá k léčbě malárie po celá desetiletí a autoimunitních chorob, jako je lupus. Léčba pomocí tohoto léku se vyvíjí docela slibně, ale i přesto stále nebyla úředníky schválena. Nakonec zasáhl Donald Trump, který nařídil FDA, aby testování hydroxychlorochinu urychlili.

„Lékaři mi obeznámili všechny důvody, proč tento lék raději nemám zkoušet. Nechtěli mi dát něco, co nebylo schváleno“, vzpomíná Giardinieri. „Jenže tenkrát jsem neměl na vybranou, nevěděl jsem, zda se vůbec dožiji rána“. O pár minut za ním přišla sestra a lék mu podala. Asi po hodině se Giardinierimu přitížilo, tep se mu rapidně zvýšil a přestal dýchat.

Giardinieri se však nad ránem vzbudil a cítil se, jako by se nic nestalo, po horečce ani památka, byl zcela bez bolesti a dýchat mohl i bez kyslíkové podpory. Dostal ještě několik dávek tohoto léku, a nyní čeká na propuštění z nemocnice.

Uvidíme, zda bude tento lék pomocný i dalším lidem.

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT