Libor (41): Na měsíc jsem se vzdal alkoholu. A rozhodně mi to pomohlo!

Libor (41) vypráví o svém vztahu s alkoholem a jak to vypadalo, když se rozhodl pro měsíc naprosté abstinence. Jeho vztah s alkoholem začal už na vysoké škole a Libor pil veselých dvacet let s jedinou změnou – z piva přešel na víno. V určitém okamžiku se ale „víkendový zážitek“ změnil v denní zvyk.

Sklenka nebo dvě

„Protože pracuji z domova, sklenice (nebo dvě) se staly mým způsobem, jak si při práci trochu ulevit. Také mi to pomáhalo v noci usnout. Řekl jsem si, že si to zasloužím. A červené víno má zdravotní přínosy… nebo ne?“ začíná Libor s vyprávěním. Pak ale slyšel o trendu, kdy lidé přehodnocují svůj vztah k alkoholu a na chvíli si dávají pauzu. „Miloval jsem víno, ale nenáviděl jsem nutkání nalévat si skleničku nejméně každý večer před spaním.“

Spotřeba alkoholu se snižuje

„Už v minulosti jsem se pokusil o měsíc střízlivosti, ale vydržel jsem jen několik dní, víno už mi ale nepomáhalo tak jako dřív a byl jsem zvědavý, jaký bude měsíc abstinence.“ Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se od roku 2000 počet lidí na světě, kteří pijí alkohol, snížil o téměř 5 %, a to ze 47,6 % na 43 %.

Touha po střízlivosti?

Když se rozhlédnete po knižním trhu, najdete desítky knih jen z loňského roku, jako je Neočekávaná radost ze střízlivosti či Alkohol je šílenství, zaznamenávající cestu autorů, kteří se rozhodli vzdát pití. Annie Grace napsala velmi zajímavou „příručku“ This Naked Mind: Control Alkohol, Find Freedom, Discover Happiness & Change Your Life, která se zabývá neurologickou a psychologickou stránkou pití alkoholu a poskytuje cestu pro ty, kdo své pití chtějí dostat pod kontrolu.

Nepít je trendy, a hlavně zdravé!

Podle WHO je pouze 10 % nadměrných pijáků klinicky závislých. Pro dalších 90 % je pití zvyk, nikoli závislost. Odvykání od alkoholu není jen trendy, je to především zdravé. Ve studii provedené na University of Sussex ve Velké Británii vědci zjistili, že lidé, kteří se zúčastnili „měsíce bez alkoholu“ uváděli vyšší energetické hladiny a zdravější tělesnou hmotnost než jejich protějšky, které pít alkohol nepřestaly.

Co se zlepšilo?

Liborovi abstinence přinesla samé výhody. Po měsíci střízlivosti jeho touha pít poklesla a začal se cítit celkově lépe. „Mým největším a nejrychlejším zlepšením byl spánek. Sice trvalo déle, než jsem usnul, ale spal jsem celou noc kvalitním a hlubokým spánkem.“ Také si všiml, stejně jako účastníci výše zmíněné studie, že má během dne víc energie, pravděpodobně kvůli řádnému odpočinku. Zlepšilo se též jeho soustředění a zaměření pozornosti na to, co zrovna dělá.

Když Libor vypráví, je bez alkoholu už 62 dní. A říká: „Bylo to překvapivě snazší, než jsem čekal. Moje večerní chuť na víno byla nahrazena večerním nealkoholickým pivem.“

Zkusíte to také?

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu