Lidem s migrénou se blýská na lepší časy. Vědci testují nový slibný lék

Migréna způsobuje silnou pulzující bolest, obvykle na jedné straně hlavy. Často je provázena nevolností, zvracením a extrémní citlivostí na světlo a zvuk. Migréna může trvat hodiny nebo taky dny, a bolest může být tak silná, že narušuje vaše každodenní činnosti. Na migrénu jsou doporučována různá léčiva, která ale mnohdy ani nezaberou. Časopis New England of Journal of Medicine zveřejnil výsledky probíhající studie na nový lék.

Vědci podali nový lék zvaný Rimegepant 537 lidem a 535 lidí dostalo klasické placebo. Téměř 90 procent účastníků studie byly ženy. Tento test prokázal, že dvě hodiny po požití pilulky se u lidí s rimegepantem neobjevily ty nejhorší příznaky migrény, které běžně zažívají.

Jak se migréna léčí v současné době?

Migrény jsou nyní léčeny řadou léků. Ty mohou být buď volně dosptupné, například Ibuprofen proti bolesti, nebo opioidní léky, které předepisuje lékař z důvodu vysoké návykovosti. K léčbě se používají také léky zvané triptany. Jsou to léky na předpis bránící záchvatům migrény. Nevýhodou je, že i samotné léky tohoto typu mohou u člověka vyvolat migrénu.

Jaká jsou pozitiva nového léku?

Rimegepant by mohl být účinný u pacientů, kteří na triptany nereagují, a to díky jejich odlišným mechanismům. Triptany také představují problémy pro kardiovaskulární pacienty. Nová zpráva uvádí, že mohou způsobit tzv. vazokonstrikci, což je technický termín pro zúžení krevních cév. Z tohoto důvodu nejsou triptany ideální pro pacienty se srdcem.

Než bude tento nový lék dostupný, musí být provedeny další výzkumy, například ten, zda je skutečně bezpečný pro kardiovaskulární pacienty. Je třeba také provést výzkum dlouhodobých účinků rimegemantu. A než bude lék dostupný veřejnosti, musí také podstoupit „přezkum“ toho, zda se slučuje i s jinými léky.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu