Lidský dotek není samozřejmostí aneb terapie něhou

Přidat na Seznam.cz

Pro většinu z nás je lidský dotek samozřejmostí. Pro někoho ale může jeho nedostatek způsobit frustraci jedné ze základních lidských potřeb. Tito lidé se pak cítí hodně osamělí a nenaplnění. Přitom řešení je poměrně jednoduché – i u nás existuje „terapie něhou“.


Jak jednoduché!

Díky dotykům se poznáváme, získáváme důvěru, pocit bezpečí a blízkosti. Dotyková terapie se vyvinula z tantrických masáží, které v původním záměru podporují plné vnímání vlastního těla a přítomného okamžiku. Pokud se někdo do takového způsobu terapie pustí, činí tak na základě zkušeností z jiných oblastí práce s lidmi, samostatné kurzy neexistují. Respektive, nikdo neporadí, „jak správně hladit“.

Terapeut se musí na klienta plně naladit a zkoušet to, co daný klient právě potřebuje. Někteří klienti se v návalu nových či dlouho potlačovaných informací rozpláčou. Ale to je v pořádku, cílem je klientovi ulevit. V Česku se dotyky používají obvykle ve spojení s aromaterapií. Princip je ale stále stejný – léčí vás dotek jiné osoby, aniž by obsahoval nějaký sexuální podtext, navazuje se pocit blízkosti a příjemné relaxace.

Muži stejně jako ženy

Terapie prostřednictvím doteků funguje na muže i na ženy různého věku. Překvapivě tato terapie pomáhá na deprese, na pocity nesmyslnosti a nenaplněnosti života. Také pomáhá lidem, kteří jsou příliš odpoutaní od svých emocí. Nejčastějšími klienty jsou ženy, jež jsou už dlouho samy, dále muži a ženy kolem 40 a 50 let, kteří pociťují, že s jejich životy je něco v nepořádku. Opravdu osamělí lidé jsou v dlouhodobém stresu a potřebují své tělo i mysl vnitřně uvolnit.

Na terapii něhou rozhodně nechoďte, pokud máte zájem o speciální služby erotického či sexuálního charakteru. Smyslem není tento typ kontaktu s druhým, jde o to, aby se lidé naučili vnímat vlastní tělo, emocionální prožitky, a také vnímat přátelský dotyk druhého člověka. Fyzická blízkost a blízkost druhých lidí je pro nás prakticky stejně důležitá, jako například jídlo a pití.

Jaké to je na vlastní kůži?

Terapie něhou nám přeci jen zní trochu neznámě. Jak proces terapie probíhá? Terapeut či terapeutka si s vámi chvíli povídají, aby zjistili, co konkrétně vás právě k nim přivádí. Potom se na chvíli vzájemně uchopíte za ruce, klient si lehne na masážní stůl a začne se soustředit na pocity ve svém těle. Hlazení probíhá na obou pažích, na nohou, na zádech i na hlavě. Pokud je klientovi cokoli nepříjemné, terapeut se tomu přizpůsobí.

Hlazení není jen příjemné, může vám dát mnohem víc. Dokáže například odhalit zablokované emoce či uvolnit nashromážděné pocity.

Máte-li například zlomené srdce – okamžitě utíkejte na „něžnou“ terapii. Využijete ji také?

Autor: Michaela R.

#kvíz 1 / 1 | Z které masáže se vyvinula dotyková terapie?

Z které masáže se vyvinula dotyková terapie?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.