Linda (60): Ještě na to mám! I Ani ve stáří se vůbec necítím na odpis

Mnoho vědeckých průzkumů prokázalo, že křivka životního štěstí má tvar širokého U. Začíná klesat už po oslavených dvacátinách, po třicítce to začne být opravdu vážné a mezi čtyřiceti a padesáti? Katastrofa! Jenže světlo na konci tunelu září jasně. Kolem padesátky se průměrný pocit štěstí a životní spokojenosti zase zvyšuje. A mezi šedesáti až sedmdesáti mnoho lidí prožívá opravdu požehnaný „zlatý věk“, tedy pod podmínkou, že zdraví celkem funguje a že má dotyčný příjemné vztahy s okolím.

Jak to kdo prožívá?

Linda (60) se s námi podělila o své postřehy ohledně stárnutí a pocitů, které v jednotlivých životních etapách nastávají. Nejprve zavzpomínala na svého kamaráda. Byl to veselý muž, geniální fyzik, umíral v požehnaném věku, ale pokoj si ani tehdy nedal. Linda se smíchem vzpomíná: „Ještě na smrtelné posteli diktoval svému synovi poslední výpočty, aby se mohl dokončit rozjetý výzkumný projekt.“. Tělo odcházelo, ale mozek se tomu odmítal podřídit, byl stejně plný nápadů a jasného myšlení jako dřív.

Kdy je žena nejstarší?

Linda říká, že nejstarší se cítila, když jí bylo kolem třiceti let. Ve vlasech se objevily první šediny, sluníčko občas udělalo na kůži divné fleky a jindy pružná a štíhlá postava dostávala povážlivé trhliny. S povrchními změnami se Linda, stejně jako většina lidí, vyrovnala v pohodě během pár měsíců či let. A zjistila, že střední věk přináší i řadu výhod.

Stále větší výzvy

„První, co vás dostihne, je zjištění, že musíte ubrat.“ říká Linda. Je to tak. Uberete počet kilometrů pro vyjížďku na kole i počet drinků, které vypijete na oslavě. „Nejhorší na tom je, že musíte ubrat i na svých snech, co se budoucnosti týče. To je smutné. Přitom znám řadu mužů v mém věku, kteří kolem sebe šíří hvězdný třpyt, a to nejen proto, že jejich lokny jsou třpytivě stříbrné a zdobí je třpytivě zlatá kreditní karta.“ Důležitý je nadhled, a toho už v šedesáti máte dost.

Každý volí jiné řešení

Ženy si bohužel často pomáhají alkoholem. A není divu, v Čechách je pití alkoholu normou. A když na člověka začne padat úzkost, je elegantní pomoci si skleničkou či dvěma. Většina žen středního věku ale neobráží hospody a netančí na stole, pijí tiše a nenápadně a všechno vypadá v pořádku. „A tehdy je přesně ta chvíle se rozhodnout. Buď to s vámi půjde z kopce, anebo si řeknete, že to nejhorší už máte za sebou a začnete se o sebe líp starat,“ komentuje to Linda.

Jak z toho ven?

Stárnutí a jeho přijetí se jeví jako přetěžký duchovní úkol. Když se ale podíváte na křivku U, je to naopak velmi povzbuzující. Pokud to zvládlo tolik lidí před vámi, tak proč ne vy? Navíc, být mladý je strašně náročné, a tvářit se jako mladý, je ještě těžší. Snažit se demonstrovat, že člověk nestárne, že má srdce, plíce i množství energie jako teenager, že všechno zvládne, a ještě přitom zůstane šarmantní? Mladý duch prostě nutí člověka pořád něco dokazovat.

Perfektní závěr

„A najednou přijde ta zázračná chvíle, kdy si uvědomíte, že nikomu nic dokazovat nepotřebujete, že konečně můžete vystoupit z toho hysterického závodu o tom, kdo je lepší.“ A dodává: „Teprve když přestanete toužit po dokonalém zvládání všeho, otevře se vám prostor pro tolik věcí, které skutečně milujete, ale dosud jste na ně neměli čas pro samé povinnosti a dokazování si něčeho.“

Je to zkrátka velmi povzbudivé. Stáří se člověk nemusí jenom bát, může se na něj i těšit. Křivka U dává téměř 100 % záruku spokojenosti! A navíc, skutečný život nezačíná po třicítce, začíná tehdy, jakmile přestanete závodit sami se sebou!

Všechna v článku uvedená jména byla z důvodu ochrany soukromí pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrařní.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu