Listová zelenina – jaké výhody má pro vaše tělo?

Existuje soubor potravin, které pro vás a vaše tělo mají spoustu dobrých pozitiv. Říká se jim takzvané superpotraviny a opravdu tělu pomáhají a přinášejí vašemu zdraví mnohé vitamíny, minerály a látky, které tělo podporují. Nevíte, co si pod tímto slovem představit? Napadají vás potraviny, které jsou z dalekých a exotických krajin a myslíte, že je jen tak v obchodech neuvidíte? Možná si to neuvědomujete, ale také u nás najdete superpotraviny, které prospívají vám, vašemu tělu i zdraví. Věděli jste, že také listová zelenina má pro vás a vaše tělo nezpochybnitelné benefity? Podle spousty studií umí listová zelenina pomoci nejen tělu, ale třeba také vaší mysli. Kde může listová zelenina pomoci?

Síla pro kosti a zuby

Cítíte někdy při konzumaci, že je zelenina nahořklá? Ač vám to nepřijde, je to dobré znamení. Proč? Ukazuje to, že zelenina disponuje vysokým podílem vápníků a ten, jak známo, pomáhá posilovat kosti a také zuby. Přidejte do salátu třeba pampeliškové listy, mangold nebo třeba kadeřávek a spolu s mléčnými výrobky je to sázka na jistotu.

Posila pro vaše srdce

Listová zelenina, konkrétně římský salát disponuje velkým obsahem vlákniny a také kyseliny listové. Právě to je klíčem pro zdravý a rozmanitý jídelníček. Římský salát ve vašem jídelníčku? Srdce vám za toto rozhodnutí poděkuje! Dostatečně vysoký podíl kyseliny listové ve vašem jídelníčku napomáhá snižovat riziko infarktu nebo také kardiovaskulárních nemocí.

Nepřehlédněte: Hroznové víno: jak působí na vaše zdraví a postavu?

Pomoc pro mysl

Vědci také zkoumali, jak listová zelenina působí na vaši mysl. Lidem, kteří se studie účastnili, dávali každý den listovou zeleninu a následně s nimi provozovali kognitivní testy. Podle jejich slov se jejich mysl zlepšila a celkově posílili paměť a poznávací schopnosti.

Prevence cukrovky

Cukrovka druhého typu a také rezistence proti insulinu je věc, kterou vědci a lékaři stále zkoumají a snaží se tomu přijít na kloub. Někteří se domnívají, že tato onemocnění mohou souviset s nedostatkem hořčíku ve vašem těle. Hořčík je důležitým minerálem, pokud v jídle chybí, je potřeba jej do svého jídelníčku dostat. Jak na to? Přidejte do svého jídelníčku pravidelně špenát nebo rukolu.

Autor: Zuzana Žáková
ZAVŘÍT