Malá Jade DeLucia (4) oslepla při chřipce. Riziko není velké, ale může se to stát. Dbejte na vhodné očkování, a hlavně ve správnou dobu

Smutný příběh Jade, která byla ve svých 4 letech hospitalizována v nemocnici kvůli neustupujícím chřipkovým příznakům. Potom ji chřipka oslepila! Maminka holčičky Amanda Phillips na Facebooku uvedla, že Jade začala se chřipkou stonat v loňském prosinci. Zpočátku pomáhaly léky. „Neexistovaly žádné známky, které by naznačovaly, že s ní něco není v pořádku a že její stav je tak vážný,“ vypráví Amanda Phillips.

Očkování nepomohlo?

Jak maminka sdílela na Facebooku, Jade byla očkována v prosinci roku 2019. Nevěděla však, že jakmile vypukne nová chřipková sezona, na očkování je už pozdě. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo potřeba vakcínu podat na konci října. Minulý rok to bylo na konci října, ale datum se rok od roku liší, aby se lépe bojovalo proti virům, u nichž se očekává, že v dané sezóně budou cirkulovat. „Jsem matka, která dělá, co může, aby se o dítě správně starala,“ dodala matka.

Těžké Vánoce

Na Štědrý den Jade přestala reagovat a byla přemístěna do dětské nemocnice v Motole. Tam jí specialisté diagnostikovali chřipku B a umístili ji na Pediatrickou jednotku intenzivní péče v nemocnici. Jade se však až do Nového roku vůbec neprobudila!

Vážná chřipková komplikace

Amanda dále popisuje, jak bylo hrozné vidět dceru, která se nemůže soustředit a nemůže chytit hračky a jiné předměty, které jí podávala. Neviděla je. Byla slepá… Lékaři zjistili, že Jade postihla komplikace způsobená chřipkou známá jako encefalopatie. Jedná se o mozkovou dysfunkci, která podle Národního institutu pro neurologické poruchy a mozkové příhody může způsobit trvalé strukturální změny v mozku.

Velmi vzácné postižení

Podle údajů (CDC) je encefalopatie v důsledku chřipky velmi vzácná. Stává se to v zásadě proto, že se imunitní systém člověka otupí a začne útočit na své vlastní buňky. Imunitní systém je hyperaktivován, a když se to stane, může nejen zasáhnout svůj zamýšlený cíl, kterým je virus chřipky, ale také jiné nespecifické cíle, včetně mozku. Jakmile imunitní systém začne útočit na mozek, nikdy se neví, jakou jeho část zasáhne.

Zasažené centrum

V případě Jade došlo k poškození části mozku, která je zodpovědná za vnímání zraku. Maminka Amanda věří tomu, co řekl americký lékař Dr. Alexander Bassuk, ředitel oddělení dětské neurologie na Univerzitě v Iowě, že je možné, aby se malé děti z tohoto stavu zase zotavily. Ale následky mohou být trvalé.

Chřipkové statistiky

Podle CDC zemřelo od konce prosince 2019 v důsledku chřipky pět dětí, čímž se celkový počet dětských úmrtí souvisejících s chřipkou zvýšil na 32 v období chřipkové sezony v letech 2019–2020. Dvacet jedna z těch dětí, které zemřely, se nakazilo právě chřipkou B, která je podle CDC mnohem častější u dětí a mladších dospělých.

Je tedy nezbytné vědět, že vakcína nechrání před chřipkovými viry celý rok, ale pouze dané chřipkové období. A že je potřeba vždy sledovat, kdy je pro očkování ta správná doba. Minimalizujte rizika.

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu