Markéta (27): Anorexie mi málem vzala život

Už od malička jsem vždycky mívala několik kilo navíc. To mi v kolektivu nepřidalo na oblíbenosti, což akorát přitížilo mojí psychice. Chtěla jsem být krásná a obklopená přáteli, doufala jsem, že mi k tomu pomůže zhubnout. Jenže se z toho stal obrovský problém.

Šikana v dětství

Na základní škole umí být děti pořádně zlé – a já jsem se svojí nadváhou byla skvělým cílem. Nikdy jsem nemohla nosit hezké oblečení, bavit se se spolužáky a jednoduše patřit do kolektivu. Vždy se na mě dívali skrz prsty kvůli mojí váze. Kvůli tomu jsem se snažila školní docházce vyhnout, to mi však doma neprošlo. Takhle to pokračovalo i na střední škole. Nejen, že jsem neměla přátele, neexistovala pro mě ani naděje na partnerský vztah. Proto jsem se soustředila pouze na studium, což se projevilo na mých známkách. Pro ostatní už jsem tak nebyla jen ta tlustá, ale navíc také šprt.

Psychické problémy

Nepřála jsem si nic jiného, než zhubnout – a mít tak konečně normální postavu, za kterou by mě nikdo neurážel. Jenže sport mi nikdy nebyl blízký a vzhledem k mým psychickým problémům souvisejícím s dlouholetou šikanou jsem začala hladovět. Věřila jsem, že je to správná cesta, jak shodit nadbytečná kila. Postupem času se samozřejmě ukázalo, že takhle to nejde. Jenže pro mě už nebylo návratu, nedokázala jsem normálně jíst a jídlo jsem omezila na úplné minimum. Viděla jsem totiž, že moje nadváha mizí.

Terapie

Došlo to tak daleko, že jsem přestala menstruovat, což provázely i další zdravotní potíže. Moje psychika se navíc také zhoršila. Připadala jsem si příšerně. Moje hubená postava mi nepřinesla vůbec nic pozitivního. Moje tělo to pomalu vzdávalo a já už nemohla dál. Jednoho dne jsem skončila hospitalizovaná v nemocnici. To mělo být prvním krokem k návratu z propasti anorexie. Nastoupila jsem na psychoterapie a začala jsem užívat antidepresiva.

Léčba mi velmi pomohla vrátit se do normálního života. Připadám si lépe, ale pořád nemůžu říct, že bych byla zcela vyléčená. Doufám však, že už vše bude pokračovat jen dobrým směrem.

Tento článek vychází z příběhu zaslaného naší čtenářkou. Přestože redakce zná pravé jméno čtenářky, z důvodu ochrany soukromí byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu