Masáž hlavy pomůže podpořit růst vlasů, snížit krevní tlak i ulevit od bolestí hlavy

Pro většinu z nás je masáž hlavy velmi příjemný pocit. Kromě okamžitého smyslového požitku, který nabízí, v sobě skrývá i další benefity. Může zmírnit bolest hlavy, stres i podpořit růst vlasů. Jak si ji účinně provést sami?

Výhody masáže hlavy

Přínosy masáže hlavy do značné míry závisí na typu masáže, kterou podstoupíte. Jedním z nejúčinnějších je kraniosakrální terapie, což je jemná masážní technika, která se zaměřuje na centrální nervový systém hlavy, páteře a křížové kosti.

Tento typ masáže se používá k uvolnění napětí, zmírnění migrény a bolesti hlavy, snížení stresu a navození pocitu relaxace. Nicméně i méně specializované masáže, například ty, které si provedete sami doma, mohou pomoci snížit napětí či zlepšit krevní oběh v oblasti hlavy a krku. Jaké jsou další často uváděné výhody masáží hlavy?

  • Podpora růstu vlasů – pokud vám řídnou vlasy nebo nejsou tak husté jako dříve, možná byste měli zvážit masáž pokožky hlavy. V jedné studii bylo zjištěno, že po 24 týdnech každodenních masáží pokožky hlavy došlo u účastníků ke zvýšení tloušťky vlasů.
  • Snížení krevního tlakustudie potvrzují, že 15 až 25 minut trvající masáže pokožky hlavy snižují systolický i diastolický krevní tlak. Důvodem je pravděpodobně to, že masáž hlavy stimuluje krevní oběh, což má pozitivní vliv na uvolnění cév a krčních svalů.

Masáže hlavy a bolesti hlavy

Mnoho lidí využívá masáže hlavy, krku a ramen jako přírodní prostředek ke zmírnění bolestí hlavy a migrény. Studie o manuálních a manipulačních terapiích u bolestí hlavy tenzního typu prokázala významné snížení frekvence a intenzity bolesti hlavy spolu se zlepšením flexibility krku. To naznačuje, že tyto terapie by mohly být prospěšné vedle tradiční léčby.

Masáž hlavy.
zdroj: freepik.com

Jak provádět masáž hlavy?

Krása masáže hlavy spočívá v tom, že si ji můžete provést sami. Potřebujete pouze konečky prstů, masážní olej je dobrovolný, přičemž nejčastěji se používá levandulový a mátový esenciální olej. Místo konečků prstů lze použít i speciální nástroje, které mají většinou podobu kartáčů.

Při masáži hlavy postupujte podle následujících pokynů:

  • Posaďte se do pohodlného křesla. Pokud používáte olej, nezapomeňte si dát kolem krku ručník, abyste zachytili případné kapky.
  • Začněte lehkým až středním tlakem na hlavu konečky prstů nebo masážním nástrojem. Pokud používáte olej, namočte konečky prstů do oleje a poté pokračujte v masáži.
  • Pohybujte se po pokožce hlavy malými krouživými pohyby.
  • Masírujte minimálně 5 minut a dbejte na to, abyste pokryli celou hlavu.
  • Palci jemně masírujte také krk.
  • Olej můžete následně smýt šamponem.

Masáž hlavy přináší mnoho výhod, ať už ji provádíte vlastními prsty, nebo vám ji provádí profesionál. Může pomoci zmírnit stres a snížit napětí, zmírnit migrénu nebo bolest hlavy, snížit krevní tlak, zlepšit prokrvení hlavy a krku i podpořit růst vlasů. Kromě toho je také dobrým způsobem, jak se „spojit“ se svým partnerem.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, amtamassage.org, mikevarneyphysio.co.uk, thebodywiseclinic.ie

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu