Máte přehnaný strach ze společnosti? Nemusí jít o stydlivost, ale o sociální fobii

Úzkost se projevuje z mnoha různých příčin a je běžnou reakcí těla na stres. Pokud ji ale pociťujete vždy, když máte jít mezi lidi, může to značit, že máte co dočinění se sociální fobií. Ta se projevuje v různých formách závažnosti a někdy je velmi těžko rozeznatelná od běžné stydlivosti.

Jaké jsou nejčastější projevy sociální fobie

Pokud nejste zvyklí na vystupování před mnoha lidmi nebo trávíte hodně času o samotě, je pochopitelné, že vám mohou některá setkání způsobovat nepříjemné pocity. Úzkost se projevuje především zrychleným tepem, neklidem, nevolností, pocitem na zvracení a návaly horka. Jestliže takovými obtížemi trpíte ve chvíli, kdy máte přijít do kontaktu s ostatními lidmi, zpozorněte.

Hlavní je sledovat, v jaké chvíli a v reakci na jaké myšlenky se k vám tyto obtíže dostávají. Panika a úzkosti mohou přicházet u každého jednotlivce jinak. U některých je spouštěčem už jen myšlenka, že bude muset sedět v tramvaji s cizími lidmi, jiní se bojí vyrazit na nákup a někteří si jen nedokážou představit své zaměstnání v kolektivu lidí.

Jak se zachovat při stavu úzkosti

V akutní chvíli, kdy vás úzkost přepadne například ve škole nebo práci, můžete situaci řešit tak, že se zaměříte na své myšlenky. Nevytvářejte scénáře do budoucnosti, nehodnoťte minulost a snažte se hlavně soustředit na přítomnost. Vyberte si jeden proces, jako je například dýchání nebo věc, na kterou upřete svou pozornost. Maximálně se snažte vyhnout elementům, které u vás paniku způsobují a nenechte se okolím tlačit do situací, které vám jsou nepříjemné.

Pokud je od vás vyžadována interakce, nesoustřeďte se na negativní myšlenky, ani nehádejte, co si o vás druzí myslí.

Dlouhodobé řešení

Při sociální fobii je nutné pochopit, že neexistuj léky, které by z vás ze dne na den udělali člověka, který bez ostychu a problémů vejde do místnosti plné lidí a bude aktivně a bez úzkosti komunikovat. Jsou vyžadovány pravidelné účasti na terapii a individuální či skupinové sezení u odborníka, kde můžete své schopnosti zlepšovat. Ve vážných případech předepisují lékaři také léky.

Zdroj: Sacap.eu.za

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu